0
Klienditeenindus ×

E-vedelike, SNUS-i, e-sigarettide ja nende tarvikute müük e-poes Tubakaseaduse kohaselt keelatud.

Onkoloog ja teadur – nikotiini alternatiivid aitavad suitsetajatel sigarettidest loobuda

Miljard suitsetajat maailmas vajavad võimalusi suitsetamisest loobumiseks, ütleb onkoloog ja teadur Lars-Erik Rutqvist, kes selgitab, miks nikotiinipadjad võivad olla turvalisem valik neile, kes soovivad sigarettidest loobuda.

 

gritt_snus

 

"Lihtsalt ei piisa sellest, kui ütlete suitsetajatele, et suitsetamine on ohtlik," räägib ta Snusforumeti filmitud intervjuudes. Te peate neile pakkuma valikuvõimalust."

Rootsis lugupeetud onkoloog Rutqvist on oma nahal näinud kahju, mida suitsetamine võib põhjustada. Selle tulemusena hakkas ta uurima, mis kasu suitsetajatele võiks olla, kui nad lähevad üle vähem kahjulikele alternatiividele, nagu Rootsi huuletubakas.

"Paljud suitsetajad otsivad aktiivselt alternatiive," selgitab ta. „Palju aastaid tagasi arvasid inimesed, et suitsetamisega seotud haiguste puhul on süüdlane nikotiin. Kuid nüüd teame, et see on täiesti vale.

Alates 1970. aastatest on teadlased uurinud tubakakahjude vähendamist, lootes vähendada suitsetamisega seotud haigusi, pakkudes suitsetajatele vähem kahjulikke alternatiive. "Just tubakasuitsu põlemissaadused põhjustavad kõiki tavasigarettidega seotud terviseprobleeme," selgitab ta.

Kahjude vähendamise toode

Kuigi väidet, et Rootsi huuletubakas on vähem kahjulik kui suitsetamine, peeti 1980. aastatel vastuoluliseks, on see seisukoht tänapäeval üldiselt aktsepteeritud tänu mitme olulise uuringu avaldamisele, mis näitavad, et tupsu ja vähi vahel puudub seos. Rutqvisti sõnul on nikotiinipatjade väljatöötamine oluline verstapost püüdluses pakkuda sigarettidest loobuda soovivatele täiskasvanud tarbijatele turvalisemaid alternatiive.

Nikotiinipadjad annavad kasutajatele nikotiini sarnaselt Rootsi huuletubakaga, kuid ei sisalda tubakat. Ei huuletubakas ega tups eralda sigaretisuitsus sisalduvaid kahjulikke kantserogeene. "Nikotiinipadjad on üks kahju vähendamise toode," ütleb ta.

Suitsetajatest puudust pole

Kuna tupsu populaarsus on kasvanud, on tuntud muret, et toode töötati välja just noortele huvi pakkuma ja neid elukestvasse nikotiinisõltuvusse meelitama. Rutqvist aga lükkab selle väite ümber, rõhutades, et tupsud – nagu kõik nikotiini- ja tubakatooted – pole mõeldud noortele, vaid täiskasvanud suitsetajatele, kes otsivad ohutumaid alternatiive. Pole vaja sihtida noori, kui maailmas on juba üle miljardi täiskasvanud suitsetaja. "Tööstusharul ei ole absoluutselt puudust inimestest, kelleni nende uute toodetega jõuda," ütleb ta.

Alternatiivide kättesaadavus aitas saavutada madalaima suitsetamismäära

Rootsist pärit tõendid toetavad Rutqvisti väidet. Huuletubaka kättesaadavus on aidanud Rootsil saavutada ELi madalaima suitsetamismäära. Lisaks on vähenenud ka üldine tubakatarbimine elanikkonna hulgas. „Tarbijauuringud näitavad selgelt, et nendest toodetest huvitatud inimesed on praegused tubakatarbijad, samas kui tubakatoodete mittekasutajad tunnevad huvi väga vähe, kui üldse,“ selgitab ta.

Samuti on ta veendunud nõuetekohaste eeskirjade rakendamise tähtsuse suhtes. "Kõik tooted, mis sisaldavad nikotiini, peaksid olema mingil viisil reguleeritud," ütleb Rutqvist, kes lisab, et need on siiski täiskasvanutele mõeldud tooted, mis ei tohiks olla alla 18-aastastele kättesaadavad.

„Regulatsioon peaks põhinema toote võimalikul kahjulikul mõjul. Ja kui seda loogikat järgida, siis peaks tavalised sigaretid olema kõige rangemalt kontrollitud tootekategooria, samas kui tupsud ei pea olema nii rangelt reguleeritud“.

 

nicotine_pouches

 

Turvalisema alternatiivi pakkumine on võtmetähtsusega

USA Toidu- ja Ravimiameti (FDA) 2017. aasta tegevuskavas tunnistati, et mõned nikotiini alternatiivsed tooted on vähem kahjulikud kui teised, avades nägemuse maailmast, kus sigaretid võidakse lõpuks asendada uuenduslike ja madala riskitasemega toodetega.

FDA visualiseeritud tulevik kordab trajektoori, mille Rootsi on juba tänu huuletubakale läbinud. Rutqvisti sõnul oli turvalisema alternatiivi valiku pakkumine võtmetähtsusega. "Viimaste aastakümnete jooksul toimunud areng Rootsis ei olnud ajendatud võimude tehtud otsustest. See põhines tarbija valikul,” räägib ta.

 

Artikkel tõlgitud https://snusforumet.se/en/nicotine-alternatives-help-smokers-quit-cigarettes/

 

 

×