0
Klienditeenindus ×

E-vedelike, SNUS-i, e-sigarettide ja nende tarvikute müük e-poes Tubakaseaduse kohaselt keelatud.

Rootsi saavutas Euroopa madalaima suitsetamismäära

Rootsi ametivõimud kinnitasid, et praegune suitsetamistase Rootsis on langenud 5,6%‑ni. Rootsi on seega ainus Euroopa riik, mis on lähedal ELi seatud suitsuvaba eesmärgi saavutamisele 18 aastat enne 2040. aasta eesmärki.

Suukaudse nikotiinikomisjoni korraldatud üritusel Stockholmis tegid osalejad ülevaate Rootsi uskumatutest saavutustest ja juhtpositsioonist suitsetamisest loobumise võidujooksus. Rootsist on saamas esimene riik maailmas, mis on määratletud kui suitsuvaba, moodustades vähem kui 5% suitsetavast elanikkonnast.

Rootsi suitsetamise määr on alates 1980. aastatest langenud 35 protsendilt alla 6 protsendile – seda saavutust ei ole veel ükski teine maailma rahvas korranud. Madalaim suitsetamismäär Euroopas on kaks korda kõrgem kui Rootsis, ELi keskmine on umbes 23%, mis on neli korda kõrgem kui Rootsis. Tulemus on Euroopa madalaim tubakasuremuse määr.

Vähem kahjulikud alternatiivid suitsetamisest loobumiseks kättesaadavamaks

30. novembril 2022 kohtusid Stockholmis rühm juhtivaid rahvatervise spetsialiste, tarbijakaitsjaid ja kahjude vähendamise eksperte, kes kohtusid saavutuse tähistamiseks. Nad kinnitasid oma üleskutset poliitikakujundajatele üle kogu maailma tagada, et suitsetamisest loobumisel oleksid kättesaadavad vähem kahjulikud alternatiivid. 

Dr Delon Human, tervisediplomaatide president ja Stockholmi ürituse korraldaja, ütles üritust kommenteerides: "Kui kõik suitsetajad maailmas, umbes 1,1 miljardit inimest, läheksid üle ühele vähem kahjulikule alternatiivsele suitsuvabale nikotiinibaasil tootele, võib see ennetada haigusi ja päästa miljoneid elusid kogu maailmas. Rootsi on leidnud suitsetajatele põgenemisvõimaluse. Peame tegema koostööd, et korrata Rootsi kogemust kogu maailmas, et päästa elusid".

Tupsud ja veip on leidnud väärtusliku koha Rootsi suitsetajate seas

Rootsi uskumatu edulugu andis osalejatele võimaluse paremini mõista riigi edu retsepti, mille võti on avatus suitsetamise vähem kahjulikele alternatiividele. Huuletubakas on olnud vähendamise meetmete esirinnas, kuid viimastel aastatel on tupsust ja veibist saanud veel üks väärtuslik vahend Rootsi suitsetajatele, kes soovivad sellest pahest loobuda.

Rootsi progressiivne kahjude vähendamise mudel erineb selgelt tubaka tarbimise piiramise poliitikast, mille on välja pakkunud rahvusvahelised organisatsioonid. ELi tasandil on kahjude vähendamise pooldajad tugevalt võidelnud selle nimel, et kahjude vähendamist tunnustataks Euroopa vähivastase võitluse kavas. WHO keeldub endiselt tunnustamast selle kava väärtust, hoolimata asjaolust, et tubaka tarbimise piiramise raamkonventsioonis on kahjude vähendamine selgesõnaliselt tunnustatud.

Rootsi peab jagama oma edulugu rahvusvaheliselt

Professor Karl Fagerström ütles üritust kommenteerides: „Eelseisev Rootsi EL-i eesistumine on suurepärane võimalus jagada oma 5% edulugu teiste EL-i riikidega. Loodame, et Rootsi jagab heldelt seda oskusteavet rahvusvaheliselt“.

Konverentsil esinejad rõhutasid, et tubaka tarbimise piiramisel on vajalik poliitiliselt sekkuda usaldusväärsete tõendite alusel. See tähendab tubakakahjude vähendamise poliitika laialdast kasutuselevõttu, mis toetab suitsetamisest loobumise teekonda. Et teised riigid saaksid Rootsi edu korrata on väga oluline tagada, et suitsetamisele vähem kahjulikud alternatiivid oleksid kättesaadavad ja taskukohased.

Suulise nikotiini komisjon on ülemaailmne mittetulundusühing, mis aitab luua tõendusbaasi ja tõsta teadlikkust suukaudse nikotiini kohta nii valitsuste, rahvatervise juhtide kui ka avalikkuse seas, võideldes sellega negatiivsete, alusetute eelarvamuste ja stereotüüpidega. See käsitleb poliitikat, teadust, tarbijaprobleeme ja asjakohaseid tooteuuendusi. Selle seisukohad on sõltumatud mis tahes kaubamärkidest või tootjatest ning keskenduvad täiskasvanud suitsetajate individuaalsetele ja elanikkonna tervisevajadustele.

 

6. detsember 2022

 

Artikkel tõlgitud ja refereeritud https://www.businesswire.com/news/home/20221205005671/en/Sweden-Achieves-the-Lowest-Smoking-Rate-in-Europe-and-is-on-Track-to-Become-Officially-Smoke-Free---The-EU-Must-Take-Note

 

×