0
Klienditeenindus ×

E-vedelike, SNUS-i, e-sigarettide ja nende tarvikute müük e-poes Tubakaseaduse kohaselt keelatud.

Uus pikaajaline uuring kinnitab, et e-sigaretid on ohutud

E-sigareti kasutajad üle kogu maailma võivad taaskord kergemalt hingata, kuna uus pikaajaline uuring kinnitab järjekordselt e-sigarettide ohutust.

Ilmunud on järjekordne pikaajalisem uuring, mis viidi läbi 2 aasta jooksul ning mis hõlmas 200 osalejat. Uuringu autoriks on e-sigarettide firma Blu, mis on ülemaailmselt tuntud ning uuringu tulemus näitab, et e-sigaretid on tunduvalt ohutumad, kui seda on tavasigaretid ning et e-sigaretid ei kahjusta kasutajate kopse ega ka südant vastupidiselt tavasigarettidele.

Kuigi asjaolu, et uuringu viis läbi e-sigarettide tootja, võib näida, nagu ei oleks antud tulemused kuigi usaldusväärsed, siis viidi uuring läbi sõltumatutes laborites. Uuring on seega kvaliteetne ning selle on läbi vaadanud oma ala eksperdid. Kahjuks on veel üheks probleemiks see, et enamus riike ei ole motiveeritud e-sigarettide uuringutele raha kulutama ja kui seda ka tehakse, siis üsna oskamatult. Seega on taoliste uuringute tulemused tihtipeale ebakvaliteetsemad kui näiteks asjatundjate läbiviidud uuringud. Kuid alati tasub ka endal uuringule pilk peale visata veendumaks, et uuring on kvaliteetselt läbi viidud.

Kliiniline uuring jälgis rohkem kui 200 vabatahtlikku, kes loobusid suitsetamisest ning hakkasid e-sigarette kasutama, tehes seda järjepidevalt 2 aastat. Selle perioodi ajal uuriti pidevalt nende tervislikku olukorda ning uuringu lõpus tehti väga laialdane terviseuuring. Uurijad ei leidnud ühtegi tervislikku probleemi, mida saaks e-sigarettide süüks pidada. Mõned osalejad kannatasid peavalude, köhimise ning käreda kurgu käes natukene aega peale suitsetamisest loobumist, kuid need kadusid lühikese aja jooksul peale loobumist.

Kõige tähtsam on ehk see, et osalejatel ei leitud uuringu lõpus ühtegi märki südame- või kopsuhaigustest. Nikotiini tasemed olid võrreldes algusega suures osas samad, võõrutusnähud ei olnud märkimisväärsed ning olid enamjaolt kadunud peale teise kuu lõppu. Samuti ei võtnud osalejad kaalus juurde, mida tihti suitsetamisest loobumisel võib juhtuda. Uuringu põhiliseks järelduseks on see, et e-sigarettidest eralduv aur on tunduvalt ohutum, kui seda on sigarettidest erituv suits. Samuti ei saa seda seostada ühegi kliiniliselt olulise terviseprobleemiga pärast kahe aastast kasutamist.

×