0
Klienditeenindus ×

E-vedelike, SNUS-i, e-sigarettide ja nende tarvikute müük e-poes Tubakaseaduse kohaselt keelatud.

Uus Farsalinose küsitlus tuvastab veipijate seas muutunud tervisekäitumise mustreid

Hiljuti Kreekas avaldatud raport uurib igapäevaste veipijate käitumismustreid. Raporti kaasautor, Onassise Kardiokirurgia Keskuse üks juhtivaid teadlasi dr. Konstantinos Farsalinos on veipijate kogukonnas tuntud kui üks nende väljapeetumaid toetajaid meditsiiniliste uuringute valdkonnas ning ta on kogunud kuulsust ka kui veipimise vastastes väljaannetes levivate väärarusaamade kummutaja. Tegemist on mehega, kes on edukalt ümber lükanud üldtuntud vandenõuteooria, et e-sigareti aur sisaldab surmavas koguses formaldehüüdi.

Farsalinose uurimismeeskond soovis saada paremat ülevaadet sellest, kui efektiivne on veipimisele üleminek nende suitsetajate jaoks, kes soovivad suitsetamisest loobuda. Neljast maailmaklassi teadlasest koosnev uurimismeeskond valis oma uuringu jaoks juhuslikult 14 e-sigareti poodi 132 asukohast üle kogu Kreeka. Iga e-sigareti ettevõtte juhtkond andis loa uuringus osaleda, lubades uurijatel külastada müügikohti neli tundi päevas ning umbes neljal korral nädalas.

Klientidel paluti täita küsitlus mille abil saaks tuvastada inimeste veipimisharjumusi ning käitumismustreid, mis on seotud nende suitsetamise harjumustega minevikus. Teadlased lasid igal kolmandal e-sigareti müügikoha külastajal täita küsimustiku, mis oli enamjaolt seotud inimeste kogemustega nii suitsetamise kui ka veipimise vallas. Seejärel kinnitasid teadlased biokeemiliselt iga osaleja vastused hinnates süsinikmonoksiidi sisaldust nende poolt välja hingatud õhus.

Küsitluse tulemused: Küsitluse läbiviimise jooksul osales ligikaudu 309 inimest.

 • 98% vastanutest väitsid ennast olevat endine suitsetaja
 • 2% vastanutest väitsid ennast olevat endised suitsetajad, kes suitsetasid igapäevaselt.
 • 18% vastanutest pidasid ennast aeg-ajalt suitsetajateks
 • 3% vastanutest väitsid, et nad ei olnud enne e-sigareti soetamist tavasuitsu kunagi teinud
 • Keskmine tubaka kogus, mida igapäeva suitsetajad tarbisid oli umbes 25 sigaretti päevas.
 • Ligikaudu 50% vastanutest väitis, et nad on proovinud varasemalt suitsetamist maha jätta päeva pealt
 • 8% vastanutest on üritanud suitsetamist maha jätta mingisuguse teraapia või tugigrupi abil
 • 94% vastanutest arvas, et suitsetamiselt veipimisele üleminek on raske, kuid seda see tegelikult ei olnud.
 • 9% vastanutest eelistas e-vedelikke, mis ei ole tubaka maitselised
 • 8% vastanutest eelistas kolmanda generatsiooni veipimise seadmeid.
 • Vastanute keskmine e-vedelike päevane tarbimine jäi 5ml juurde

Uurimus täisealiste veipijate harjumustest näitas, et valdav enamus neist on praegused ning endised suitsetajad, seejuures suurem osa neist väitis, et suudaksid e-sigareti abiga suitsetamisest loobuda. Uurimus tuvastas osalise kasu tervisele ning vähesed kõrvalmõjud, mis võiksid olla motivatsiooniks edaspidiseks e-sigareti kasutamiseks. Uurimus näitas, et Kreekas on e-sigareti kasutamisel postiivseid ühiskondlikke eeliseid, mis on vastavuses hiljuti läbi viidud rahvastiku uurimusega.

×