0
Klienditeenindus ×

E-vedelike, SNUS-i, e-sigarettide ja nende tarvikute müük e-poes Tubakaseaduse kohaselt keelatud.

Uuring: üleminek veipimisele võib säästa Suurbritannia Tervishoiule üle poole miljardi naela aastas

Uuring ütleb, et üleminek veipidele võib säästa Suurbritannia Riiklikule Tervishoiuametile rohkem kui pool miljardit aastas. Teadlaste hinnangul väheneks üleminekuga suitsetamisega seotud haiglaravi 13% võrra.

Uuringu kohaselt võiks pool Inglismaa täiskasvanud suitsetajatest, kes läheks üle e-sigarettidele, säästa Suurbritannia Riiklikku Tervishoiuametile (NHS) üle 500 miljoni naela aastas.

Londoni Bruneli ülikooli teadlased kasutasid Tervishoiu ja sotsiaalhoolekande teabekeskuse (NHS Digital), Kuningliku arstide Kolledži ja riikliku statistikaameti (ONS) andmeid, et teha kindlaks suitsetamise levimus riigi igas piirkonnas. Nad leidsid, et aastatel 2019–2021 suitsetas Ühendkuningriigi 18-aastastest ja vanematest inimestest 13,6%.

Kõige madalam on suitsetajate osakaal Suurbritannia kaguosas (12,2%) võrreldes 14,1%-ga Midlandsi piirkonnas, 14,6%-ga loodes,15%-ga kirdes ja Yorkshire'is.

 

great_britain_region_map

 

Uurimisrühm: e-sigaretid võivad vähendada haiglaravi vajadust 13% võrra

Briti ajakirjas British Journal of Healthcare Management avaldatud uuringust selgub, et kui 50% riigi aktiivsetest suitsetajatest läheks üle e-sigarettidele, väheneks haiglaravi vajadus 13%, mis tähendaks 518 miljoni Inglise naela võrra kokkuhoidu. See tulemus saadi, kui vaadeldi suitsetamise surmapõhjuse andmeid ja järgmise viie haiguse tekkimise riski seoses suitsetamisharjumusega – vähk, südamehaigused, insult, krooniline bronhiit ja krooniline obstruktiivne kopsuhaigus.

 

"Sellised haigused koormavad märkimisväärselt Suurbritannia Riiklikku Tervishoiuametit, mis on juba praegu üha suurema surve all."

Professor Francesco Moscone

 

Uurimisrühm korrutas haiglaravi päevakulud keskmise haiglas viibimise kestusega. Teadlaste sõnul võiks ainuüksi kirdes ja Yorkshire'is 50% suitsetajatest, kes läheks üle veipimisele, säästa 148 miljonit naela.

 

hospital_bed

 

Professor Francesco Moscone: veipimine on oluline samm suitsuvaba Inglismaa poole

Professor Francesco Moscone, kes on Londoni Bruneli ülikooli äriökonoomika ekspert, rõhutas, et suitsetamisega seotud haigused koormavad märkimisväärselt Suurbritannia Riiklikku Tervishoiuametit. Ta lisas, et ehkki veipimise pikaajaline mõju on veel teadmata, on varasemad uuringud näidanud, et need vähendavad 90% võrra kokkupuudet kemikaalidega, mis on peamised terviseriskide tekitajad.

2019. aastal seadis valitsus eesmärgi muuta Suurbritannia suitsuvabaks 2030. aastaks. Aprillis 2023 käivitati riigis kampaania "Vaheta, et lõpetada". Selle raames pakuti ühele miljonile suitsetajale veipimisvahendeid, et julgustada neid sigarettidest loobuma. Loe sellest kampaaniast rohkem meie blogipostitusest. Professor Moscone rõhutas, et üleminek sigarettidelt veipimisele annaks olulise võimaluse suurendada suitsuvabadust ja viia see vastavusse Inglismaa ambitsioonika 2030. aasta plaaniga.

 

Ebatäpsed uskumused veipimise kahjulikkuse kohta on takistuseks suitsetajatele

Heategevusorganisatsiooni Action on Smoking and Health (ASH) tegevjuht Deborah Arnott märkis, et see uuring tugevdab valitsuse „Vaheta, et lõpetada“ kampaania potentsiaali suitsust loobumisel.

Arnott lisas, et kuigi suitsetamine läheb Tervishoiuametile maksma üle 2 miljardi naela aastas, ei saa ainult nemad suitsetamise vähendamisest kasu. Oluline tulu tuleb eelkõige suitsetamise tõttu vähenenud sotsiaalkindlustuse ja sotsiaalhoolekandekuludest, mis on kokku üle kahe korra suuremad kui suitsetamise kulud Tervishoiuametile.

YouGovi heategevusorganisatsioon Action on Smoking and Health (ASH) tellimusel tehti küsitlus 12 271 täiskasvanu hulgas. Selle tulemustest ilmnes, et 43% vastanutest usub, et veipimine on sama ohtlik või isegi ohtlikum kui sigarettide suitsetamine.

Arnott märkis, et ebatäpsed uskumused veipimise kahjulikkuse kohta on takistuseks suitsetajatele ja nendega tuleb kiiresti tegeleda.

 

Veipimine: eelistatud alternatiiv täiskasvanutele, kuid noorte seas kasvav mure

ASH hinnangul suitsetab Suurbritannias 9,1% (4,7 miljonit) täiskasvanutest. Neist 2,7 miljonit on endised suitsetajad, 1,7 miljonit suitsetab hetkel ja 320 000 pole kunagi suitsetanud.

Mitmed organisatsioonid on mures noorte ja laste e-sigarettide kasutamise pärast ning kutsuvad üles kehtestama rangemaid eeskirju nende turustamise ja pakendamise kohta. Tervise- ja sotsiaalhoolekande ministeerium märkis, et kuigi veipimine on täiskasvanute puhul eelistatav alternatiiv suitsetamisele, tekitab muret veipijate arvu suurenemine noorte seas.

 

Allikas: Switching to vapes ‘could save NHS more than half a billion a year’, study says | The Independent

 

×