0
Klienditeenindus ×

E-vedelike, SNUS-i, e-sigarettide ja nende tarvikute müük e-poes Tubakaseaduse kohaselt keelatud.

Uuring näitab, et maitsete keelamine e-vedelikes ei ole mõistlik

Ülemaailmselt kogub tuure e-vedelike maitsete ära keelamine, nii samuti ka Eestis. Viimane uuring kinnitab aga seda, mida mitmed tervise eksperdid juba varasemalt on öelnud. Nimelt viib maitsete keelamine selleni, et suitsetajatel kaob ära soov e-sigarettide peale üle minna, kuna maitsete puudumisel kaoks e-sigarettide suur eelis. Samuti läheks arvestatav hulk e-sigareti kasutajaid tagasi tavaliste sigarettide peale tagasi.

E-vedelikud on paljudele ametnikele pinnuks silmas ning on andnud palju kõneainet kõikjal maailmas. Põhiliseks süüks pannakse maitsestatud e-vedelikele seda, et need meelitavad noori e-sigarette kasutama. Näiteks ütles üks USA ametnik ekslikult ’’ma ei tea täiskasvanud inimesi, kes hingaks sisse või maasikamaitselist auru’’. See näitab, et inimesed kes selliseid jaburaid piiranguid üritavad läbi suruda, ei ole tegelikkusega kursis. 

Tervise eksperdid on öelnud, et kuigi on väga oluline piirata noorte ning laste sellistele produktidele ligipääsu, siis täiskasvanute valiku piiramine tooks endaga kaasa negatiivseid tagajärgi. Fakt on see, et mitmed suitsetajad soovivad e-sigarettide peale üle minna just rikkaliku maitsevaliku pärast.

Näiteks tuleb Yale ülikoolis tehtud uuringust välja, et hiljuti e-sigarettide peale üle tulnud inimesed eelistavad puuvilja ning magusama maitsega e-vedelikke. Uuringus vaadeldi 2000 täiskasvanut, kes olid hiljuti suitsetamise lõpetanud ning e-sigarettide kasuks otsustanud.

Tegelik fookus peaks olema aga hoopis mujal. Kui keelata ära mentooliga sigaretid, siis langeks suitsetajate arv umbkaudselt 4.8% ning need suitsetajad lõpetaks kas täiesti või tuleks suure tõenäosusena e-sigarettide peale üle. Samas näitab hiljutine uuring, et maitsete keelamisel lõpetaks e-sigarettide kasutamise umbes 10% kasutajatest. Enamus neist hakkaks uuesti sigarette kasutama ning suureneks vähki ning muudesse suitsetamisega kaasnevatesse haigustesse haigestumine ning sellega koos ka üldine suremus.

Kui soovid anda oma panuse, et Eestis e-vedelike maitseid ära ei keelataks, e-sigarette leti alla ei pandaks ja makse ei tõstetaks, siis kirjuta lühike kiri. Räägi ka Sina oma lugu, kuidas e-sigaretid sind aidanud on ja miks selline otsus mõistlik ei oleks. Rohkem infot antud teemal leiad siit!

×