0
Klienditeenindus ×
E-vedelike, SNUS-i, e-sigarettide ja nende tarvikute müük e-poes Tubakaseaduse kohaselt keelatud.

Nikotiin aitab ravida skisofreenia sümptomeid

Pea 90% skisofreenia all kannatavatest inimestest on suitsetajad. See suitetajate määr on umbes kuus korda kõrgem, kui üldisel elanikkonnal. Teadlased on juba ammu spekuleerinud, et selle taga võib olla kas siis teadlik või alateadlik enese ravi.

nikotiin

Nüüd on ’’Nature Medicine’’ ajakiri antud teemal avaldanud uuringu. Sealt selgub, et nikotiini võiks tõesti kasutada skisofreenia sümptomite leevendamiseks. Uuringu autorid loodavad, et tulevikus on skisofreenia käes kannatavatel inimestel võimalik oma sümptomite leevendamiseks kasutada nikotiinil baseeruvat ravi.

Geneetililist mutatsiooni nimega CHRNA5 on seostatud mitmete kognitiivsete probleemidega, mida skisofreenia käes kannatajad kogevad. Antud uuring näitab, kuidas nikotiin aitab ajutegevust normaliseerida.

Uurijad kasutavad hiire mudelit, et demonstreerida, kuidas mõjutab nikotiin eesajukoort. Videos on selgelt näha, kuidas nikotiin aitab normaliseerida närvirakkude talitust nendes rakkudes, mida seostatakse skisofreeniaga.

 

Ülaltoodud videos on võrreldud normaalset ajutalitust eesajukoores (vasakpoolne), ning CHRNA5 mutatsiooniga hiire ajutalitust (parempoolne).

Antud eksperimendi tulemused kinnitavad seda, et nikotiin suudab normaliseerida eesajukoore tegevust, seega vähendades kognitiivseid häireid, mida võib esineda neuropsühhiaatriliste häirete all kannatavatel inimestel.

Uuringut viis läbi Uwe Maskos Pasteuri Instituudis Pariisis. Uuringus osales teadlasi nii Prantsusmaalt, USA’st, Saksamaalt kui ka Venemaalt.

Uuringud on ammu näidanud, et nikotiinil on mitmeid positiivseid kognitiivseid omadusi. Näiteks leidub suitsetajate hulgas vähem Alzheimeri ning Parkinsoni tõve käes kannatajaid ning seda ilmselt tubakas leiduva nikotiini tõttu. Samuti uurivad teadlased, kas nikotiini võiks potentsiaalselt kasutada ka näiteks ADHD (hüperaktiivsuse) ning teiste kognitiivsete häirete raviks.

Nikotiini saab aga palju turvalisemalt tarbida läbi e-sigareti, kust saad kätte puhta nikotiini ilma tõrva ja muu tervisele kahjulikuta. Seega on igati mõistlik vajadusel tarbida nikotiini läbi e-sigareti, kui tavasigareti. Kui oled suitsetaja ning oled mõelnud sellest loobuda, kuid ei ole selleni veel jõudnud, siis tasuks kindlasti tulla läbi lähimast Veiplandi jaepoest, ehk leiad juba täna endale sobiva seadme!

×