0
Klienditeenindus ×

E-vedelike, SNUS-i, e-sigarettide ja nende tarvikute müük e-poes Tubakaseaduse kohaselt keelatud.

Kas veipimine on odavam kui suitsetamine?

Jah, veipimine maksab vähem kui suitsetamine. Artiklit lugedes saad teada, millest ja kuidas tekib erinevus.

Kui suitsetaja otsustab sigareti asemel liikuda vähem kahjuliku alternatiivi peale ja valib e-sigareti, võib põhjuseid olla mitmeid. Näiteks tehakse valik tervise pärast või soovitakse enda eest paremini hoolitseda ja suitsetamisega kaasnevast tõrvast vabaneda. Paljude jaoks aga on üks suur põhjus ka veipimise ja suitsetamise pikaajalise kulu erinevus. Eestis tõusis tubakaaktsiis 2023. aasta algusest, seega on päevakohane võrrelda suitsetamise ja veipimise hinnavahet. Kui soovid rohkem teada saada erinevuste kohta, milline variant on odavam ja miks see nii on, siis see artikkel on just sulle.

* alustatakse pigem lahjema nikotiinisisaldusega, mistõttu kulub e-vedelikku alguses rohkem

 

Kui palju maksab tavasigareti suitsetamine?

Oled sa kunagi arvutanud, kui palju kulub sigarettidele päevas, nädalas, kuus, aastas? Tulemus võib sind üllatada. Arvutus on lihtne. Oletame, et tarbid ühe paki päevas, mis on 20 sigaretti. Sel juhul saab hõlpsalt arvutada keskmise kulu näiteks nädalas ja aastas. Arvestama peab muidugi, et sigaretipaki hinnad varieeruvad sõltuvalt brändist, kuid võtame aluseks keskmise kangusega sigaretipaki hinna. Seega kui arvestame, et ühe suitsupaki hind pärast aktsiisi lisamist on keskmiselt 5.35 €, siis kulub nädalas 37.45 €, kuus 160.50 € ja aastas tervelt 1926 €, mis on juba summa, mille eest saaks lubada puhkuse soojal maal või osta uue korraliku sülearvuti.

 

 

E-sigareti eluiga on pikem kui tavasigaretil

Veipimine on viimastel aastatel populaarne alternatiiv suitsetamisele ja selle üks peamine põhjus on kuluefektiivsus. Veipimisel manustatakse nikotiini vähem kahjulikul viisil, kuna see ei sisalda tõrva, vingugaasi, põlemisühendeid jm, mis tekivad tavasigaretis põlemise tulemusel. E-sigarette on ühekordseid ja e-vedelikuga täidetavaid seadmeid. Ühekordse e‑sigareti puhul on eelis mugavus ja lihtsus selle kasutamisel, kuna see ei vaja hooldust.

Veel üks veipimise kulu kokkuhoiu aspekt on asjaolu, et e-sigareti seadmeid saab taaskasutada ja nende eluiga on pikem. Kuigi e-sigareti seadme soetamise algkulu ehk korraga väljakäidav rahasumma on suurem kui sigaretipaki ostmisel, on pikas perspektiivis veipimine siiski palju soodsam valik. Kvaliteetne veipimise seade võib korraliku hoolduse korral kesta isegi aastaid. Umbes aasta järel tuleb aku vahetada, mis maksab kuni mõnikümmend eurot umbes aastase seadme kasutamise järel.

Erinevalt ühekordsetest e‑sigarettidest saab seadmeid uuesti e-vedelikuga täita ja mitu korda kasutada. E-sigareti seadme kasutamine aitab raha säästa e-vedeliku maksumuselt ja samal ajal vähendab ka jäätmete hulka.

 

Ühekordse e-sigareti kulu kuus

Ühekordselt kasutatav veip on eeltäidetud ja selle eelis on kasutajamugavus, näiteks Nicorex More, Nicorex Go ja SkySmoke. Ühekordne e‑sigaret on võrdne kahe paki ehk 40 keskmise kangusega tavasigaretiga. Keskmisel tarbijal, kes tavaliselt tõmbab päevas paki tavasigarette, kulub umbes üks ühekordne e‑sigaret 1,5 päeva jooksul. Seega maksaks ühekordselt kasutatava veibi kasutamine kuus 139.80 €.

 

E-vedelikuga täidetava e-sigareti kulu kuus

E-sigaretid jagunevad kaheks: kapselsüsteemiga ja e-vedelikuga täidetavad masinad. Eesti turul leitavad kapsel e-sigaretid on näiteks Nicorex Click & GO, Airscream ja Hexa.

Click & GO kapselsüsteemiga e-sigaret on kerge, käepärane ja väike veip, mis on kohe kasutusvalmis ja võimsa sisseehitatud akuga, mis tagab pikema kasutusaja. Click & GO erineb täidlase maitse ja auru poolest. Stardikomplektis on kaasas vedelikuga eeltäidetud vahetatav kapsel, eraldi saab kaasa osta lisakapslite komplekti. Click & GO on lihtsasti kasutatav e-sigaret, mis sobib nii alustajale kui ka kogenud suitsetajale, samuti pühapäevasuitsetajale. Eeltäidetud kapsel teeb sellise e-sigareti kasutamise ülimugavaks – kui kapsel saab tühjaks, vaheta see uue vastu ja veibi muretult edasi.

 

 

E-vedelikuga täidetava e-sigareti puhul on üks suurimaid eeliseid suitsetamise ees e-vedeliku hind. E-vedelik on vedelik, mida kuumutatakse ja muudetakse auruks e-sigareti seadmes ja seda on saadaval mitmesuguste maitsete ja nikotiinitugevustega. E-vedelik maksab palju vähem kui tavasigaretid ja ühest 10 ml pudelist e-vedelikust võib olenevalt kasutussagedusest ja mahvi tõmbamise pikkusest jätkuda mitmeks päevaks. Leia uusimad tooted SIIT või pöördu Veiplandi poodidesse meie asjatundlike konsultantide poole, et leida endale parim suitsetamise vähemkahjulik alternatiiv.

E-sigareti seadme täitmiseks vajamineva e-vedeliku keskmise tarbimise järgi on keskmine kulu 119.88 € kuus. Enamasti alustaja valib senisest harjumusest pigem väiksema nikotiinisisaldusega e-vedeliku, mis võib tingida suurema vedelikukulu. Oleme oma analüüsis lähtunud just sellisest tarbimisest ehk 12 pudelit kuus. Kogemuse ja aja jooksul tekib tarbides arusaam, millise nikotiinikangusega e-vedelikku tarbida, seejärel võiks olla eeldatav kulu kuus olla näiteks 10 pudelit. Nicorexi kodulehelt leiad ka kalkulaatori, kuidas arvutada 90% täpsusega, kui palju säästaksid raha, kui valiksid suitsetamise asemel vähem kahjuliku veipimise.

Kui arvestada tavasigaretilt seadmele üleminekut, tuleb teha ühekordne väljaminek umbes 110 €, mis lisab hinnavõrdluse tabelis väljatoodud igakuisele kulule lisaks umbes 10 € aastases perioodis, jäädes ka siis jätkuvalt soodsamaks (kulu kuus kokku u 129 €) valikuks kui tavasigaret (kulu kuus 160.50 €). Sõltuvalt pakkumisest võid saada veel soodsama hinna. Uuri rohkem meie asjatundlikelt konsultantidelt Veiplandi kauplustest.

 

Veipimine on vähem kahjulik alternatiiv tavasigaretile

Väärib ka märkimist, et veipimine võib olla ka tervisekulusid arvestades odavam. Suitsetajatel on suurem risk mitmesuguste terviseprobleemide, nagu kopsuvähi, südamehaiguste ja kroonilise bronhiidi tekkeks. Nende terviseprobleemide ravi ja haldamine võib olla kulukas ning paljudel juhtudel võivad need põhjustada pikaajalise puude või isegi surma. Veipimine on seevastu seotud väiksema terviseprobleemide riskiga, mis võib pikemas perspektiivis säästa raha tervishoiukuludelt.

 

Tõestatud: veipimine on odavam kui suitsetamine

Kokkuvõtteks võib öelda, et veipimine on kulutõhus alternatiiv suitsetamisele. E-vedeliku maksumus on oluliselt väiksem kui tavasigarettide maksumus. E-sigareti seadmeid saab korduvalt kasutada, mis vähendab raiskamist ja jäätmeid ning säästab raha. Lisaks on saadaval palju erinevat tüüpi seadmeid ja e-vedeliku valikuid, mis võimaldab valida just sulle sobiva seadme ja e-vedeliku, mis haakub just sinu eelarve ja konkreetse vajadusega. Lisaks võib veipimine olla ka odavam tervisekulude osas, kuna see on seotud väiksema terviseprobleemide riskiga. Üldiselt on veipimine soodsam valik kui suitsetamine, eriti suitsetajatele, kes tarbivad nädalas mitu pakki sigarette.

 

Tegemist on analüüsi näol hinnanguga vastavalt tarbijate ostukäitumisele

 
 

 

×