0
Klienditeenindus ×

E-vedelike, SNUS-i, e-sigarettide ja nende tarvikute müük e-poes Tubakaseaduse kohaselt keelatud.

Kas e-sigaretid võivad aidata bipolaarse häire käes kannatajaid?

Kuigi e-sigarettide kasu tervisele on tihti avaliku debati keskpunktis, siis väidavad teadlased nüüd, et e-sigaretid võivad aidata bipolaarse häire ning opiaatide sõltuvuse käes vaevlevaid inimesi. Samuti võivad need kasu tuua ka teiste vaimsete häirete all kannatavatele inimestele.

Hetkel on 1,1% maailma populatsioonist diagnoositud bipolaarne häire. Samuti on opiaatide sõltuvus võtnud näiteks USA-s epideemia mõõtmed, seda on tunnistanud ka Ameerika president Donald Trump.

51 miljonist bipolaarse häire all kannatavatest inimestest on hinnanguliselt 2/3 sigarettide suitsetajad. Nende vaimne olukord tähendab seda, et nad on niigi drastiliste tujumuutuste küüsis ning see võib potentsiaalselt soosida ohtlikke olukordi nii neile, kui ka inimestele nende ümber. Kui nüüd peaksid nemad vanamoodsalt suitsetamise maha jätma ehk siis järsku lõpetama, siis võimendaks see ilmselt neid sümptomeid väga tugevalt.

Arstid on seega sunnitud valima suitsetamise ning turvalisema alternatiivi ehk e-sigarettide vahel. Kas nad peaksid soovitama oma patsientidele suitsetamise lõpetada ning saada hakkama suurenenud tujumuutustega, mis võib minna ekstreemsest eufooriast raevukaks agitatsiooniks sekundite jooksul? Või peaksid arstid soovitama suitsetamise jätkamist ning riskima potentsiaalsete suitsetamisest tulenevate haigustega nagu vähk, emfüseem või mõni muu raske haigus? E-sigaretid võivad olla ideaalseks alternatiiviks, et see dilemma lahendada.

Hiljutine uuring, mis avaldati Ratika Sharma, David J Castle, Coral E Gartner ning Colin P Mendelsohni poolt, annab uut lootust nii doktoritele kui ka patsientidele, kes kannatavad tõsiste vaimsete haiguste ning sõltuvuste all.

Sõltuvuste spetsialistid on alati kasutanud niiöelda asendusteraapiaid, et ravida sõltuvust alustades alkoholismist kuni kokaiinisõltuvuseni. Asendades kahjuliku sõltuvuse vähemkahjulikuga, saavad patsiendid aegamööda narkootikumidest ennast võõrutada.

Näitena võib tuua, et kui suitsetaja üritab sigarettidest loobuda, siis hakkab ta tihtipeale näiteks magusast abi otsima nagu kommid, shokolaad jne. Kuid kui tõendite põhjal on e-sigaretid kuni 95% turvalisemad alternatiivid, kas siis poleks loogiline sigaretid nendega asendada?

Selle uuringu tulemuste põhjal võivad e-sigaretid aidata vaimsete probleemidega inimestel loobuda suitsetamisest ilma enda haigusega kaasnevaid sümptomeid võimendamata.

Samuti näitab uuring UK’st, et e-sigaretid võivad aidata vaimuhaigeid patsiente, kes üritavad suitsetamisest loobuda ning on vägivaldsete kalduvustega. Nimelt näitas antud uuring, mis viidi läbi 26600 patsiendiga erinevates psühhiaatriakliinikutes, et vägivaldsete intsidentide arv langes 39%. See annab lootust, et e-sigaretid võiksid ka antud valdkonnas osutuda asendamatuks.

×