0
Klienditeenindus ×

E-vedelike, SNUS-i, e-sigarettide ja nende tarvikute müük e-poes Tubakaseaduse kohaselt keelatud.

Kas e-sigareti kasutamine võiks aidata mandlipõletiku käes kannatajaid?

Kõik inimesed teavad seda, et suitsetamise lõpetamine parandab tunduvalt sinu tervist, kuid kas veipimine võib ravida ka kroonilist mandlipõletikku mittesuitsetajal?

Nimelt räägivad Joanna Astrid Miler ning Peter Hajek imetabase loo noorest naisest, kes juhuslikult veipima hakates sai leevendust enda kroonilisele haigusele, mida ta oli põdenud juba lapseeast saadik.

Uurijaid said e-sigarettide teemalisest küsitlusest imetabase vastuse 26 aastaselt naiselt, keda edaspidi kutsume tema initsiaalide ’’LM’’ järgi. Nimelt on see naine mittesuitsetaja, kes on kannatanud kroonilise mandlipõletiku all juba seitsme aastasest saadik.

Mandlipõletik on põletik mandlites, mida võivad põhjustada nii viirused, kui ka bakterid. Ilmselt on enamus inimesi vähemalt korra elus mandlipõletiku käes vaevelnud, kuid kes veel ei tea, siis selle sümptomiteks on kurguvalu, raskused neelamisel, paistes mandlid ning vahest ka kael.

Antud juhul oli sellel naisel igakuiselt umbes 7 päeva mandlipõletik ning talle kirjutati nooruses tihti välja antibiootikume. Samuti käis ta mitme spetsialisti juures, kes siiski mandleid ära opereerida ei soovitanud. Lõpuks andis naine alla, ning leppis sellega, et tema haigusele otsest toimivat ravi lihtsalt ei ole.

Kui tema kaasa suitsetamisest loobus ning e-sigarettide kasuks otsustas, proovis LM esmakordselt e-sigaretti. Kui tema partner uuema e-esigareti soetas, sai tema vana seadme endale ning hakkas seda regulaarsemalt kasutama. Kuna LM suitsetaja ei ole, siis tarbib ta üldjuhul ilma nikotiinita e-vedelikke, kuid vahest ka madala nikotiinisisaldusega e-vedelikke. E-sigaretti hakkas ta kasutama seetõttu, et see andis ta kätele niiöelda tegevust.

Seejärel juhtus midagi ootamatut. LM märkas pärast kolme kuud, et tema kurk hommikuti enam ei valutanud, ta ei köhinud enam röga välja, ning tema krooniline haigus läks järjest paremaks.

Nüüdseks on ta kaheksa kuud e-sigaretti kasutanud ning tema krooniline mandlipõletik on täielikult taandunud. Samuti ei ole ta selle aja jooksul kannatanud külmetuse ega ühegi hingamisteede haiguse käes. LM ei olnud kindel, mis sellist tervisliku seisundi paranemist põhjustas, kuid oli selle üle väga õnnelik.

Mis teeb asja märkimisväärseks on see, et tegemist ei olnud endise suitsetajaga, seega oli tegemist puhtalt e-sigarettidest tuleneva kõrvalmõjuga. Kas tegu võis olla puhtalt kokkusattumusega või oli see seotud e-sigareti tarvitamisega, seda kindlaks teha pole kahjuks võimalik.

Kuid asi võib olla seotud PG antibakteriaalse toimega ning nikotiiniga, millel on samuti väikestes kogustes antibakteriaalne toime. Antud loosse võiks selgust tuua uuring, kus krooniliste kurguhaiguste käes vaevlevad patsiendid mõne aja jooksul e-sigaretti prooviks.

×