0
Klienditeenindus ×

E-vedelike, SNUS-i, e-sigarettide ja nende tarvikute müük e-poes Tubakaseaduse kohaselt keelatud.

Kas e-sigareti kasutamine põhjustab ’’popcorn lungi’’?

’’Popcorn lung’’ on släng, millega viidatakse oblitereeruva bronhioliidi haigusele (BO). Seda põhjustavad erinevad sissehingatavad kemikaalid, mis põhjustavad kopsude sees olevatele väikestele õhuteedele arme, mis omakorda vähendavad nende mahtu ning efektiivsust. BO’le ei ole ühtegi ravi peale kopsu siirdamise. Palju on meediast läbi käinud väited nagu põhjustaks e-sigaretid oblitereeruvat bronhioliiti, kuid kas see ka päriselt nii on?

Oblitereeruvat bronhioliiti võivad põhjustada kemikaalid nagu diatsetüül (2,3-butanedioon) ning atsetüül (2,3-pentanedione). Diatsetüüli kasutati e-sigareti algusaegadel e-vedelikes üsna tihti selleks, et erinevaid maitseid esile tuua. Diatsetüüli kasutatakse ka näiteks mikrouunis tehtavas popkornis. Samuti kasutatakse diatsetüüli ning atsetüüli toidutööstuses töödeldud toitudes, näiteks margariinile kreemisema maitse andmiseks.

Diatsetüüli sisse hingamine ei ole suurtes kogustes kindlasti turvaline. Kui esimesed e-vedelikud turule ilmusid oli maitsestajaid raske saada ning erilist tähelepanu sellele ei pööratud, mida need maitsestajad sisaldavad. Kuid üsna peatselt saadi aru, et need ained võivad põhjustada raskeid haiguseid ning esimesed küsimused selle kohta tõusid 2009. aastal. Sellest ajast peale on see siiani üsna aktuaalne teema. 2014. aastal tehtud uuring Dr. Konstantinos Farsalinose poolt näitas, et 70% testitud e-vedelikest sisaldasid diatsetüüli, atsetüüli või mõlemat. Samuti puuduvad sellekohased reguleerivad seadused, mis teeb ohutu e-vedeliku leidmise tihti üsna keeruliseks.

Kuid kas tavalistes sigarettides leidub diatsetüüli või atsetüüli? Otse loomulikult, sigarettides leidub 100 korda rohkem diatsetüüli kui mis iganes e-vedelikus. Kuid suitsetajatel ei ole dokumenteeritud ühtegi konkreetset ’’popcorn lung’’ juhtumit. Miks see nii on? Ilmselt seetõttu, et kuna suitsetajatel koguneb üldjuhul pikaajalise sigareti tarbimisega suur hulk kopsuga seotud haiguseid, siis ei ole keegi seda lähemalt uurinud. Samuti on seda haigust üsna raske diagnoosida. Keerulisemaks teeb selle ka asjaolu, et suitsetajale omane krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (COPD) on väga sarnane oblitereeruvale bronhioliidile (BO). Kui pikaajaline suitsetaja sureb COPD sarnaste sümptomite tõttu eeldatakse koheselt, et tegemist oli COPD’ga mitte OB’ga.

Siiani ei ole täheldatud, et veipimine OB’d põhjustaks. Küll aga võib ebakvaliteetsete e-vedelike pikaajaline tarbimine, mis sisaldavad diatsetüüli või atsetüüli, seda põhjustada. Nii et tasub olla tähelepanelik, milliseid e-vedelikke tarbid ning vajadusel edasimüüjalt uurida, mida see e-vedelik täpsemalt sisaldab. Nicorexi e-vedelikes esinevad ainult looduslikud maitsestajad ning diatsetüüli ning atsetüüli need ei sisalda! Seega võid Nicorexi e-vedelikke tarbides kindel olla, et tarbid kvaliteetset toodet, mis sinu tervisele potentsiaalset ohtu ei kujuta!

×