0
Klienditeenindus ×

E-vedelike, SNUS-i, e-sigarettide ja nende tarvikute müük e-poes Tubakaseaduse kohaselt keelatud.

INTERVJUU PIKAAEGSE SUITSETAJAGA: kuidas loobuda uusaastal tubakast

Uue aasta algus on hea aeg tubakast loobumiseks. Vestlesime Markoga, 22-aastase baarmeni ja tehnikuga sellest, millised sammud on tema astunud raske pahe küüsist pääsemiseks.

Kui kaua Sa oled suitsetanud ja mitu suitsu päevas kulub?

Olen suitsetanud järjest viimased kuus aastat ning aeg-ajalt suitsetasin ka enne seda. Kui alustades läks mul umbes kümme sigaretti päevas, siis möödunud aasta kevadeks tõmbasin päevas juba kaks pakki. Tavaline suitsupaus tähendas järjest minimaalselt kahe suitsu tõmbamist ning vajadus suitsupausi järele koputas pidevalt kuklas.

Suitsetamisega kaasnevad erinevad tervise probleemid. Viimaks tundsingi, et see hakkas mõjutama mu tervist – energia puudujääk, hommikune köha ja teised ebameeldivad probleemid. Lisaks, arvestades, et tõmbasin kaks pakki kangemaid suitse päevas, hakkas suitsetamine väga tugevalt ka rahakotile.

 

Kuidas jõudsid ideeni e-sigaretile võimalus anda?

 

Olin e-sigarettide osas veidi skeptiline. Kõik, mida sõprade käest proovida sain, ajasid köhima. Seni, kuni proovisin esimest korda suust-kopsu aurustit, mis üllatusena ei ajanud mind köhima ega olnud ka muul viisil ebameeldiv. Sel hetkel tunduski, et e-sigaret on oma tervise parandamiseks ja raha kokku hoidmiseks kõige parem valik.

Esimese e-sigareti ostsin aasta eest, veebruari alguses. Tegin kaupluse ees oma viimase suitsu ja läksin poodi masinat valima. Õhtul muidugi avastasin, et mul oli üks suitsupakk veel kodus varuks, kuid ei puutunud seda.
 

Milline oli Sinu kogemus e-sigaretile üle minnes?
 

E-sigaretile üleminek käis kiirelt ning peagi hakkasin ka muutusi tundma. Parim, mida tundsin, oli lõhna- ja maitsemeelte taasavanemine, mispärast endale juba tuttavate asjade proovimine oli üllatusi täis. Lisaks polnud kõige, sealhulgas riiete küljes enam vastikut suitsu lõhna.

Täiesti alguses katsetasin tubakamaitseid, kuid peagi mõistsin, et eelistan e-sigaretti tõmmates pigem magusamaid ja värskeid puuviljaseid maitseid. Tavasigaretist lahti saamise järel ei soovinud ma tubakamaitsetega enam mingit pistmist teha.

Kevade lõpuks oli suust-kopsu aurusti end minu jaoks ammendanud. Tõmbasin nikotiini taseme madalaks ja testisin otse kopsu tõmbamis-stiili. Algselt puhtalt suust-kopsu tüüpi aurusti pealt läksin edasi kombineeritud tüüpi tangile, millel oli olemas nii juba tuttav sigaretitüüpi tõmme kui ka võimalus katsetada tõmmet otse kopsu. Sealt sain maitse suhu ning peagi soetasin endale otsekopsu tangi.
 

Kuidas mõjutas Sind 1.juulil rakendunud seadusemuudatus seoses maitsete keeluga e-vedelikes?
 

Kohe muutus keerulisemaks mulle sobivate maitsete leidmine, kuna poest ei olnud neid võimalik enam valmiskujul soetada.
 

Kas oled kursis Ameerikas leviva haiguspuhanguga, mida on ekslikult seostatud e-sigaretiga? Milliseid tundeid see Sinus tekitas?
 

Kui sügisel kõik alguse sai, ehmatas see päris korralikult. Järjest hakkasid ilmuma hirmutavad artiklid sellest, kuidas Ameerikas e-sigaretti kasutavad inimesed üksteise järel haiglasse sattusid, haigestusid väga raskekujulistesse hingamisteede tõvedesse või surid. Järjest rohkem oli ka kuulda, nagu e-sigaret oleks suitsetamisest veelgi ohtlikum.

Sellised uudised jäid esialgu hinge närima. Mis siis kui... ? Kuid pärast asja süüvimist ja natuke uurimist, mõistsin, et need uudised mind e-sigareti tarbijana ei puududa. Meie meediaruumi uudised olid väga ühekülgsed ning andsid vaid väikese osa kogu informatsioonist. Saanud aru, milline on Ameerika Ühendriikide e-sigarettide turg ning millised on sealsed piirangud (või pigem ei ole) võrreldes Euroopa Liigu regulatsioonidega, oli selgem kui vesi, et midagi sellist siin Eestis juhtuda ei saa.

 

Kas soovitaksid e-sigaretti ka oma lähedastele, kes suitsetavad?
 

Jah! Tänu sellele, et olen ise teadlik tarbija – lugenud, uurinud ja teinud enda jaoks kõik selgeks, võin julgelt e-sigaretti ka oma sugulastele ja sõpradele soovitada kui edukat tubakast loobumise vahendit. Plussid, mis e-sigareti peale üleminekuga kaasnevad, kaaluvad üle kõik muu. See säästab rahakotti ja mis kõige olulisem, e-sigaretile üleminek säästab Sinu ja Sind ümbritsevate inimeste tervist, tagades sulle ühtlasi ka tunduvalt parema elukogemuse kõigi maitsete ja lõhnadega. Lisaks annab e-sigaret ainulaadse võimaluse alandada järk-järgult nikotiini tarbimist, aidates nii lõppkokkuvõttes harjumusest sootuks loobuda.

×