0
Klienditeenindus ×

E-vedelike, SNUS-i, e-sigarettide ja nende tarvikute müük e-poes Tubakaseaduse kohaselt keelatud.

E-sigaretid tekitavad tunduvalt vähem sõltuvust kui tavalised sigaretid!

Me kõik teame, et e-sigaretid on tervisele märksa ohutumad kui seda on sigaretid, kuid kas teadsid, et need tekitavad ka palju vähem sõltuvust? Selles artiklis saad teada, miks tekitavad e-sigaretid oluliselt vähem sõltuvust kui sigaretid. Seetõttu on e-sigaretid ideaalne viis suitsetamisest loobumiseks võrreldes suitsetamisega!

Tubakas ei ole ainult nikotiin, sigarettides on veel palju aineid, mis suurendavad märkimisväärselt teiste ainete mõju ning sõltuvuse tekkimist Sinu organismis, sealhulgas nikotiini. Need niinimetatud beeta-karboliin alkaloidid pidurdavad Su kehas monoamiin oksüdaas ensüüme ehk MAO.

On kahte tüüpi MAO ensüüme, MAO-A ning MAO-B. Mõlemad mängivad väga olulist rolli neurotransmitterite vabastamisel närvirakkude vahel. Nende pidurdamisel aga tõuseb Su kehas neurotransmitterite tase.

Kuna sigaretis olevad ained pidurdavad mõlemat tüüpi MAO ensüüme, siis tõusevad Su kehas neurotransmitterite tasemed nagu serotoniin, dopamiin, noradrenaliin ning adrenaliin. Nad teevad seda ennast piltlikult öeldes MAO ensüümide külge pookides, mis omakorda ei luba neil neurotransmitteriteni jõuda.

Kas oled kunagi mõelnud, miks tubaka ning kohvi lõhna on väga hästi tunda isegi siis, kui ümbruskond on erinvaid lõhnasid täis? See on nii seetõttu, et molekulid, mis tekitavad niiöelda lõhna sensatsiooni mõjutavad samuti märgatavalt meie aju keemiat. Neid kemikaale kutsutakse heterotsüklilisteks aromaatseteks amiinideks (HAA lühidalt), beeta-karboliinide alamgrupp. Samuti kuuluvad sinna alamgruppi näiteks harman, harmalol, harmaline ning harmine.

Mõnele teist võib see nimi kuidagi tuttav tunduda, nende ainete nimed pärinevad ühelt taimelt nimega Pangum harmala. Seda kasutasid ning kasutavad siiani Lõuna-Ameerika shamaanid sellises ’’nõiajoogis’’ nagu Ayahuasca. Harmala alkaloidide puhul on huvitav see, et nad kõik mõjutavad MAOde talitust. Kõige tüüpilisemad Harmala alkaloide sisaldavad produktid, mida paljud inimesed igapäevaselt kasutavad on tubakas ning kohvi. Need kaks tõstavad otseselt erinevate ainete efekti ning sõltuvuse tekkimise võimalust.

Samuti tekitavad nad sõltuvust nikotiinist ning kofeiinist. Kui neid tihedalt tarbida, siis tekitavad Harmala alkaloidid ka ise sõltuvust. Seetõttu ongi sigarettidest loobumine paljudel inimestel niivõrd raske. Samuti on osad inimesed tubaka ning kofeiini suhtes vastuvõtlikumad ning jäävad kergemini sõlltuvusse, see tuleneb geneetilistest eripäradest MAO ensüümide talituses. On mitmeid erinevaid geneetilisi variante nii MAO-A kui ka MAO-B ensüümidest.

Võrdluseks tavaliste sigarettidega võib tuua selle, et e-vedelikes MAO ensüüme takistavaid aineid ei ole, või kui mõnes vedelikus juhtub ka olema, siis on neid nii väikses koguses, et kehakeemiat need kohe kindlasti ei mõjuta. Selletõttu ongi e-sigarettidest loobumine oluliselt lihtsam kui tava sigarettidest. E-sigarettidele üle minnes hakkad ennast juba üsna pea palju paremini tundma, kuna kehakeemia taastab vaikselt oma loomuliku tasakaalu, samas kui Sina ise saad oma armastatud rituaale edasi nautida ilma enda ning teiste tervist kahjustamata. Vii ka Sina oma keha taas tasakaalu ning tule ja tutvu e-sigarettidega lähemalt Veiplandi jaepoodides või Nicorexi e-poes.

×