0
Klienditeenindus ×

E-vedelike, SNUS-i, e-sigarettide ja nende tarvikute müük e-poes Tubakaseaduse kohaselt keelatud.

E-sigaretid on suitsetamisest loobumiseks paremad kui nikotiiniplaastrid ja -näts.

E-sigareti uuringud

Elektroonilised sigaretid (e-sigaretid) võivad suurendada suitsetamisest loobujate arvu võrreldes nikotiini asendusraviga (närimiskummid ja plaastrid), näitavad uuringud, milles osaleb Ida-Anglia ülikool.

Avaldatud uus Cochrane'i ülevaade näitab ka seda, et e-sigaretid aitavad inimestel loobuda suitsetamisest rohkem kui lihtsalt loobumine ilma igasuguse ravita.

Kuid uurijate sõnul on potentsiaalsete pikaajaliste kahjude kohta vaja rohkem tõendeid.

Prof. Caitlin Notley UEA Norwichi meditsiinikoolist ütles: "Suitsetamine on märkimisväärne ülemaailmne terviseprobleem. Paljud suitsetajad soovivad suitsetamisest loobuda, kuid neil on pikas perspektiivis raske sellega hakkama saada. Üks tõhusamaid ja laialt kasutatavaid strateegiaid, mis aitavad inimestel suitsetamisest loobuda, on võidelda soovidega, mis on seotud nikotiinisõltuvusega, kasutades nikotiiniplaastreid ja närimiskumme.

"Elektroonilised sigaretid on olnud mingil kujul olemas juba mitu aastat, kuid viimasel ajal on nende populaarsus märkimisväärselt suurenenud ning nad on hakanud vähem välja nägema nagu tavalised sigaretid.

"Erinevalt närimiskummidest ja plaastritest jäljendavad need sigarettide suitsetamise kogemust, kuna neid hoitakse käes ja tekitavad kasutamisel suitsutaolist auru. See aitab taastada suitsetamisega sarnaseid aistinguid, ilma et kasutajad või teised inimesed puutuksid kokku tavapäraste sigarettide suitsuga, ja seda saab kasutada nikotiini edasiandmiseks suitsetavatele inimestele. "

 

E-sigareti uuringute analüüs

Uurimisrühm uuendas Cochrane'i ülevaadet, milles võrreldakse elektrooniliste sigarettide mõju muude nikotiini väljastamise viisidega - nagu plaastrid ja närimiskumm.

See ajakohastatud ülevaade sisaldab nüüd 50 uuringut, mis on 35 uuringu kasv võrreldes viimase avaldamisega 2016. aastal. Neist 24 on kontrollimatud uuringud, kuid nende tulemused toetavad randomiseeritud kontrollitud uuringute andmeid.

Teadlased tuvastasid kolm uuringut 1498 inimesega, milles võrreldi nikotiini sisaldavaid elektroonilisi sigarette plaastrite või närimiskummidena manustatud nikotiini asendusraviga. Tulemused näitasid, et rohkem inimesi loobus suitsetamisest, kui kasutasid nikotiini sisaldavaid elektroonilisi sigarette, kui siis, kui nad kasutasid mõnda muud nikotiini asendamise vormi.

Kui kuus inimest sajast loobuks nikotiini asendusravi kasutamisest, loobuks 10 inimest sajast, kasutades nikotiini sisaldavaid elektroonilisi sigarette. See tähendab, et veel neli inimest sajast võiks potentsiaalselt suitsetamisest loobuda nikotiini sisaldavate elektrooniliste sigarettidega.

Sarnased tulemused ilmnesid veel kolmes uuringus, milles osales 802 inimest, kus võrreldi nikotiini sisaldavaid elektroonilisi sigarette nikotiini mittesisaldavate elektrooniliste sigarettidega.

 

Nelja uuringu (2312 inimest) tõendid näitasid, et rohkem inimesi, kes kasutasid nikotiini sisaldavaid elektroonilisi sigarette, loobusid suitsetamisest kui need, kes said ainult käitumuslikku tuge või üldse ilma igasuguse toeta. Kui neli sajast inimesest loobuvad toetuseta, võib nikotiini sisaldavate elektrooniliste sigarettide kasutamisest loobuda veel kuus inimest sajast.

Prof Notley ütles: "On julgustav, et meil on nüüd tugevamaid kliiniliste uuringute tõendeid, mis näitavad, et nikotiini sisaldavad e-sigaretid võivad aidata suitsetamisest loobuda rohkematel inimestel kui traditsiooniline nikotiini asendusravi. Selle põhjuseks võib olla see, et e-sigaretid jäljendavad suitsetamise tegevust ning sisaldavad nikotiini.

"Kuigi meil pole veel pikaajalisi tõendeid e-sigarettidele ülemineku tervisekahjustuste kohta, näitavad tõendid selgelt, et e-sigaretid on palju ohutumad kui tubaka suitsetamise jätkamine. E-sigarettide lühiajaline kahju, näiteks kurguvalu või iiveldustunne on sarnase ulatusega kui nikotiini asendusravi lühiajalised kõrvaltoimed.

"Arvestades koroonaviirusnakkuste arvu suurenemist ja lähenevat talvist gripihooaega, on praegu olulisem kui kunagi varem, et suitsetajaid toetataks suitsetamisest loobumiseks. E-sigaretid võivad olla hea võimalus neile, kes on varem üritanud suitsetamisest loobuda teiste viisidega, kuid see ei õnnestunud.

 

Uurimisrühm ei tuvastanud selgeid tõendeid e-sigareti tõsise kahju kohta. Tõendid tõsise kahju kohta on siiski ebakindlad, kuna uuringute koguarv oli väike ja tõsiseid terviseprobleeme esines nii nikotiini sisaldavate elektrooniliste sigarettide kasutajate kui ka mittekasutajate seas väga harva.

Puudus teave nikotiini sisaldavate elektrooniliste sigarettide pikaajalise (üle kahe aasta) kasutamise mõju kohta. Uuringud näitasid, et kurgu ja suu ärritus, peavalu, köha ja iiveldus on lühiajalises kuni keskpikas perspektiivis (kuni kaks aastat) kõige sagedamini teatatud kõrvaltoimed. Uuringutes hinnati elektrooniliste sigarettide võimalikku kahju, kui seda kasutatakse suitsetavate inimeste abistamiseks suitsetamisest loobumiseks, seega ei hinnatud muid võimalikke kahjusid, näiteks seda, kas elektroonilised sigaretid soodustavad nikotiini kasutamist mittesuitsetavate inimeste seas.

 

Suitsetamisest loobumine

Ajakohased uuringud jätkuvad.

Selle ajakohastatud artikli juhtiv autor Jamie Hartmann-Boyce Cochrane Tobacco Addiction Groupist ütles: "Randomiseeritud suitsetamisest loobumise tõendid on ülevaatuse viimasest versioonist alates suurenenud ja nüüd on tõendeid, et nikotiiniga elektroonilised sigaretid tõenäoliselt suurendavad edukalt loobumise võimalusi võrreldes nikotiininärimiskummi või -plaastritega.

"Elektroonilised sigaretid on arenev tehnoloogia. Kaasaegsetel elektroonilistel sigaretitoodetel on parem nikotiini väljastamine kui varasematel seadmetel, mida testiti meie leitud katsetes, ja on vaja rohkem uuringuid, et kinnitada, kas kasutatavate elektrooniliste sigarettide tüüp mõjutab lõpetamise määra.

"Kuigi praegu pole selgeid tõendeid tõsiste kõrvaltoimete kohta, on elektrooniliste sigarettide kahjude osas märkimisväärne ebakindlus ja vaja on pikaajalisemaid andmeid. Teadusliku konsensuse kohaselt on elektroonilised sigaretid tunduvalt vähem kahjulikud kui traditsioonilised sigaretid, kuid mitte täiesti ohutud.

"Praegu on käimas 20 katset ja otsime alates 2020. aasta detsembrist iga kuu värskelt avaldatud tõendeid. On oluline, et ülevaade annaks jätkuvalt ajakohast teavet suitsetavatele inimestele, tervishoiuteenuse pakkujatele ja reguleerivad asutused elektrooniliste sigarettide võimalike eeliste ja kahjude kohta. "

Tõlgitud artiklist “E-cigs better than gum or patches to help people quit smoking”

×