0
Klienditeenindus ×

E-vedelike, SNUS-i, e-sigarettide ja nende tarvikute müük e-poes Tubakaseaduse kohaselt keelatud.

5 olulist sammu suitsetamisest loobumiseks

Tervise Arengu Instituudi andmetel suitsetab Eestis igapäevaselt 26% täiskasvanud elanikkonnast – veidi rohkem kui 231 000 inimest. Kui nendel inimestel oleks võimalus uuesti valida, kas suitsetamisega alustada või mitte alustada, siis suur osa valiks viimase variandi. Aega aga tagasi keerata ei saa, seetõttu on uue võimaluse tekkimine pigem ulmefilmi süžee. Küll aga on kõigi nende inimeste võimuses võtta vastu otsus. Otsus suitsetamisest loobuda.

1.       Haara ohjad enda kätte!

Esimene ja kõige olulisem samm suitsetamisest loobumisel on vastava otsuse langetamine. Selleks, et iseennast otsuses veenda, võta enda jaoks aega ja mõtle läbi, mis Sinu elus muutub, kui Sa enam ei suitseta. Arutle endamisi, kui palju raha Sa säästad. Kujuta ette, mida Sa võiksid suurema energia ja aja kogusega peale hakata. Kui oled leidnud enda jaoks need kõige olulisemad põhjused, miks elu ilma suitsetamiseta parem on, siis võta vastu kindel otsus, et sa jätad suitsetamise maha.

2.       Sea sisse tegevusplaan

Tähtis on otsustada edasine tegevusplaan ja jääda kindlalt selle juurde. Leia endale sobivaim viis suitsetamisest loobumiseks. Kui leiad, et Sulle sobib hästi päevapealt lõpetamine, siis viska/anna oma poolik suitsupakk ära ning ära enam suitsuletile pilku heida. Kui tunned, et äärmuslik meetod pole Sinu jaoks sobiv, siis võta vastu otsus, et vähendad suitsetamist järk-järgult. Oluline on, et seaksid endale vaheetapid, ning nendeks tähtaegadeks määrad, mitu sigaretti Sa päeva jooksul endal tõmmata lubad.

3.       Leia toetav abivahend

Otsusta teadlikult, millele toetud suitsetamisest loobumise käigus. Kindlasti ei ole soovitatav toetuda liigsele söömisele, selle asemel leia mõni kasulikum asendustegevus, mis Sult suitsumõtted peast viib. On see näts, kõne sõbrale või mõni apteegist kättesaadav abivahend – leia endale sobivaim. Väga paljud on suitsetamisest loobumisel abiks võtnud e-sigareti. E-sigareti eeliseks paljude muude suitsetamisest loobumiseks mõeldud abivahendite ees on suitsetamist imiteeriv tegevus, mille abil unustad tavasuitsu kiiresti.

4.       Tunnusta ennast iga väikese võidu korral

Ükskõik, millise tee Sa suitsetamisest loobumiseks oled valinud, iga edusamm viib Sind suure eesmärgi saavutamise juurde. Alates hetkest, mil võtsid vastu otsuse suitsetamisest loobuda, oled haaranud ohjad enda kätte ning otsustajaks oled Sina ise. Kas oled suutnud suitsunurga-seltskonnale „ei“ öelda või suutsid suitsu läitmata jätta suure pinge all? Kui nii, siis oled kindlalt teel ja ei lase ennast üha hääbuval sõltuvusel kõigutada. Sa oled vankumatu ja teadvusta seda endale.

5.       Märka, mis Su suitsuvabas elus toimub

Jälgi, mis Sinu elus on paremaks muutunud ja tunne sellest rõõmu. Arvuta välja, kui palju Sa oled suutnud raha säästa ja mõtle, mida selle rahaga peale hakkad. Kas lähed trenni või kogud reisi jaoks – Sina oled otsustaja. Kas Su enesetunne on paremaks läinud ja justkui uus energia voolab kehast läbi? Mõtle, kuhu Sa selle rakendad? Kas veedad rohkem pere ja sõpradega aega? Panustad rohkem aega ja energiat tööle? Lähed trenni? Sina oled otsustaja.
 

×