Jaunumi

E-cigarete kā mīlestība


Ar e-cigaretes palīdzību ir iespējams atbrīvoties no kaitīgā smēķēšanas ieraduma, turklāt ietaupot daudz naudas, tomēr nedaudz gribasspēka arī nenāks par sliktu.

Atzītais psihologs Voldemārs Kolga (Voldemar Kolga) stāsta, ka pret e-cigareti vajadzētu attiekties kā pret lietu, kura pilda aizvietotāja funkciju, proti, tā var aizvietot tradicionālo cigareti un smēķēšanu. „Civilizācija taču ik pa laikam rada aizvietotājus, sākot ar eklektiskajiem kamīniem un beidzot ar seksa rotaļlietām. Arī mīlestību var uzskatīt par seksa aizvietotāju tāpat kā e-cigareti. Man nevar būt nekas pret to, ja cilvēks lieto e-cigareti un vēro mākslīgās uguns liesmas elektriskajā kamīnā,” uzskata Voldemārs Kolga.

Atkarību rašanās pēc viņa vārdiem ir daļa no cilvēka dzīves, un drīzāk cilvēki būtu vairāk jāizglīto, lai atkarības radītu patiku un nepārņemtu varu pār cilvēku. „Atkarības cilvēku pietur pie pasaules. Ja mēs nebūtu atkarīgi ne no kā, tad mēs tūlīt aizlidotu. Ļoti augstu!” piebilst Voldemārs Kolga.

„eCig Group OÜ” valdes loceklis un „Nicorex” prečzīmes pārstāvis Svens Kotke (Sven Kotke) apstiprina, ka nikotīnu nesaturošas e-cigaretes izmantošana nerada atkarību. „Tomēr esmu pārliecināts, ka nikotīnu saturošas e-cigaretes ir ievērojami nekaitīgākas, kā tradicionālās cigaretes,” atzīst Svens Kotke, kuram Igaunijā e-cigarešu jomā ir ļoti liels stāžs un pieredze.

Dzīves kvalitāte uzlabojas

Tā ir taisnība, ka patlaban vēl nav īsti zināma e-cigaretes ilgtermiņa iedarbība uz cilvēka organismu, jo e-cigaretes tirgū ir bijušas pārāk īsu laiku un fundamentālus pētījumus vienkārši vēl nav pagūts veikt. Vienlaikus zināms, ka tabaku saturošās cigaretēs ir apmēram 4000 ķimikāliju, bet e-cigaretē izmantojamajā e-šķidrumā tikai daži desmiti no tabakas cigaretē zināmajām vielām un arī to pašu koncentrācija ir līdz 450 reizēm mazāka. Darva un tvana gāze veipošanas procesā nerodas, tāpat citiem blakus stāvošajiem cilvēkiem nerodas pasīvās smēķēšanas risks. Nikotīns, tiesa, ir atkarību izraisoša un veselībai kaitīga viela, tomēr tam nav tiešas vēža saslimšanu izraisošas ietekmes, un šādu viedokli mēdijos pauduši arī Igaunijas ārsti.

Laikraksta „Eesti Ekspress” rīkotais eksperiments piecu nedēļu garumā parādīja, ka tradicionālās smēķēšanas aizvietošana ar e-cigaretes lietošanu uzlaboja žurnālista veselību. Pēc pulmonoloģes Dr. Elgas Mesimā (Elga Mesimaa) vārdiem eksperimenta dalībniekam bija vērojama sīko bronhu paplašināšanās, zuda neliela elpošanas mazspēja, un organismā uzlabojās apgāde ar skābekli, kas kopumā uzlabo arī dzīves kvalitāti. „Ja skābekļa līmenis visu laiku ir zems, tad tas visvairāk negatīvu ietekmi atstāj uz smadzenēm un sirdi,” piezīmēja Elga Mesimā.

Dzīves kvalitāti no otras puses uzlabo arī tas, ka veipotājs neapdraud līdzcilvēkus ar tabakas dūmiem un nepiesārņo apkārtējo vidi ar izsmēķiem un pelniem. Klīnikas „Qvalitas” galvenais ārsts Dr. Tomass Pellu (Toomas Põllu) uzskata, ka e-cigarete var būtu kā starpposms ceļā uz tradicionālās smēķēšanas atmešanu. „Ja ir mēģināts e-cigareti pielīdzināt parastajai smēķēšanai, tad no medicīniskā viedokļa tas tomēr tā nebūt nav. E-cigarete organismam ir mazāk kaitīga. Mēs nesakām, ka tā ir labāka, bet gan ka nekaitīgāka,” pauž Tomass Pells.

Kaitējums veselībai mazinātos

Droši vien nevar gluži apgalvot, ka e-cigaretes cilvēka veselībai ir pilnībā nekaitīgas, taču salīdzinājumā ar tradicionālajām cigaretēm no tām uz veselību netiek atstāta pat ne aptuvena ietekme. Ja tabaku saturošas cigaretes tiek klasificētas kā ļoti bīstamas un pat nāvi veicinošas, tad e-cigarešu bīstamība pamatos tiek vērtēta kā minimāla.

Nesen publicētajā (Karger, European Addiction Research Vol. 20, No. 5, 2014) starptautiskās ekspertu kolēģijas vērtējumā parastās cigaretes ir daudzkārt bīstamākas nekā e-cigaretes. Kolēģija 100 punktu vērtējumā cigaretēm piešķīra augstāko bīstamības pakāpes vērtējumu, pēc tam ar 64 punktiem sekoja cigarillas. E-cigaretēm tika noteikts riska faktors 4 punkti.

Eiropas Onkoloģijas institūta direktors Umberto Veronezi (Umberto Veronesi), kurš pasaulē ir ievērojams, pateicoties savam ieguldījumam cīņā ar krūts vēzi, pērn žurnālistiem pauda, ka, ja vien visi tradicionālie smēķētāji sāktu lietot elektroniskās cigaretes, tas pasaulē kopumā varētu glābt 500 miljonus cilvēku dzīvību. Kādreizējais Itālijas veselības ministrs izteicās kritiski pret valdību, kura nespējot e-cigaretēs saskatīt pietiekamu potenciālu, kas veicinātu tradicionālās smēķēšanas samazināšanos un attiecīgi veselības uzlabošanos.

Ir nepieciešams vien nedaudz gribasspēka

Lai atmestu smēķēšanu, nepieciešams liels gribasspēks, bet e-cigarete šo uzdevumu padarīs par ievērojami vieglāku. Pēc statistikas datiem, daudzi sākumā izvēlas e-šķidrumus ar lielāku nikotīna daudzumu, pēc tam pakāpeniski pārejot un šķidrumu lietošanu ar vieglāku nikotīna sastāvu un visbeidzot jau izvēlas šķidrumus, kuros nikotīna daudzums pielīdzināms nullei.

„Katru dienu savos pārstāvniecības veikalos novērojam desmitiem cilvēku, kuri vienas dienas laikā bez problēmām pāriet uz veipošanu. Cilvēki pēc tam dalās pieredzē, stāstot, kā uzlabojusies viņu oža, zudušas klepus lēkmes un atgriezusies vispārējā enerģija – kāpnes vairs nav nekāds šķērslis,” stāsta e-cigarešu speciālists, „Nicorex” prečzīmes pārstāvis Svens Kotke. Pēc viņa vārdiem nav nekādu šaubu, ka e-cigarete ir efektīvs līdzeklis ceļā uz smēķēšanas atmešanu.

To apliecina arī tūkstošiem cilvēku, kuri dalās savā pieredzē ar e-cigaretes tematiku saistītajos interneta forumos, stāstot, cik daudz neizsmēķētu cigarešu palicis pēc tam, kad sākuši lietot e-cigaretes un cik daudz uz tā rēķina arī ietaupījuši.

„Uz šodienu man palikuši neievilkti 100 000 dūmu malki,” paziņo viens lietotājs. „Pateicoties e-cigaretei esmu pārtraucis visu mūžu ilgušo cīņu ar tabaku,” stāsta cits. „Guļu labāk un vairs neklepoju,” savā pieredzē dalās vēl kāds veipotājs. Turpretim nav neviena stāsta no cilvēka, kurš apgalvotu, ka pakošļājuši nikotīna košļājamo gumiju vai uzlikuši nikotīna plāksteri uz ķermeņa un tādēļ būtu izzudusi viņu kāre pēc smēķēšanas. Smēķēšanas atmetēju veiksmes procents, kuri to mēģinājuši darīt ar e-cigaretes, nevis plākstera palīdzību, ir augstāks, jo tādējādi tiek aizvietota smēķēšanai līdzīga nodarbe, kurā pēc psihologa Voldemāra Kolgas vārdiem nevajagot saskatīt neko ļaunu.

Monzino Kardioloģijas institūta veiktais pērnā gada pētījums parādīja, ka no tiem, kas mēģinājuši atmest smēķēšanu ar e-cigaretes palīdzību, varējuši to izdarīt 60% gadījumu, bet no tiem, kas mēģinājuši ar smēķēšanas atkarību tik galā bez e-cigaretes palīdzības, varējuši to izdarīt vien 32% gadījumu. Un tie, kuri nav varējuši pilnībā atmest smēķēšanu, ar e-cigaretes palīdzību tomēr varējuši smēķēšanas ieradumu ievērojami samazināt.

Voldemārs Kolga stāsta, ka saskaņā Freida teoriju nodarbes, ar kurām tiek kompensēta kāda izteikta dziņa vai trūkums, darbojas kā cilvēka attīstības motori un tajos nebūt noteikti nevajadzētu meklēt ko sliktu. „Piemēram, darba zaudējums cilvēkā mudina meklēt aizvietotājus jeb citus ceļus. Bezdarbs savā ziņā ir kā svētība. Tas dod iespēju izdomāt citas nodarbes, ar kurām agrāk nav bijusi saskare. Kad bija jāstrādā, tad nebija laika domāt. E-cigarete arī ir smēķēšanas atļautā aizstājēja. Ja e-cigarete tiks aizliegta, tad cilvēces attīstības vārdā vajadzēs izdomāt jaunas lietas, jaunas nodarbes, kas aizvietos „veco, labo” e-cigareti. Joks, tomēr nopietns!“« Return back to news feed