0
Klienditeenindus ×

E-vedelike, SNUS-i, e-sigarettide ja nende tarvikute müük e-poes Tubakaseaduse kohaselt keelatud.

Voldid, vatid ja oomid – kuidas need e-suitsetamise kogemust mõjutavad?

Kindlasti on tähelepanelik e-suitsetaja märganud üha laienevat e-sigarettide valikut – poodides on saadaval e-sigarette alates lihtsast ühekordsest pulgakesest kuni kirjude nuppude, ketaste ja displeidega mudeliteni välja. Selleks, et meie elu lihtsamaks, mugavamaks ja lõbusamaks teha, arendatakse neid tehnikavidinaid järjepidevalt. Allpool räägime lähemalt uuematest e-sigarettide mudelitest, mis võimaldavad kasutajal ise auru kogust ja „kurgulöögi“ ning maitse intensiivsust reguleerida.

Kuna maitsed ja harjumused on inimeseti niivõrd erinevad, siis on välja töötatud e-sigaretid, mis võimaldavad kasutajal ise reguleerida, kui tugevat mahvi ta soovib kogeda ning kas ta eelistab suurt aurukogust koos intensiivse maitsega või vastupidi. Mõni soovib e-sigaretti popsides pehmet ja mahedat „paitust“, teine aga äkilist „kurgulööki“, vastasel juhul tema suitsuisu e-sigaret ei rahulda, kolmas soovib kogeda midagi vahepealset.

Siin blogiartiklis käsitleme takistuse (oom), pinge (V) ja võimsuse (W) omavahelist koosmõju ning saame teada, et mida madalam on takistus ning kõrgem on pinge, seda suurema auru koguse, tugevama „kurgulöögi“ ning intensiivsema maitse saame.

Aga enne, kui füüsikatunniga pihta hakkame, siis tasub märkida, et tegelikult saab e-sigareti kasutaja ka eriliste füüsikateadmisteta muudetava pinge ja takistuse kasutamisega kenasti hakkama, mõistmata sügavat teadust selle taga.
 

Takistus (oom Ω)

Mis on Oomid?
Oom on ühik, mis näitab takistust. Mida madalam on Sinu aurusti takistus, seda rohkem voolu sellest läbi voolab. Kui tõstad takistuse taset, siis tuleb voolu sellevõrra vähem aurustile peale.

Millist takistust peaks kasutama?
See sõltub Sinust – kuivõrd intensiivset maitset ja „kurgulööki“ Sa eelistad. Sõltub ka, millist pinge (V) ja takistuse (oom) kooslust Sa kasutad. Lisaks käituvad erinevad e-vedelikud erinevalt ning erineva takistuse kasutamine mõjutab maitset, seega on vaja eksperimenteerida. Alljärgnevalt toome välja e-suitsetamise omadused erineva takistusega aurusti kasutamise korral. 
 

Kui Sa kasutad madalama takistusega aurustit ja voolu tuleb rohkem peale, siis:

  • küttekehas on rohkem kuumust genereeritud
  • rohkem auru on genereeritud
  • võid kogeda vähemintensiivsema maitsega auru
  • aur on soojem
  • aku saab kiiremini tühjaks
  • aku eluiga väheneb
  • e-vedelik saab kiiremini otsa
  • aurusti eluiga lüheneb (väga madala takistusega aurusti võib kesta 2-3 päeva)
  • tõenäoliselt koged kuiva mahvi („dry hit“)
     

Kui kasutad kõrgema takistusega aurustit, siis juhtub vastupidine:

  • vähem voolu tuleb küttekehale peale
  • tekitad vähem aurusti kuumenemist
  • väiksem auru kogus
  • jahedam aur
  • intensiivsema maitsega aur
  • aku eluiga pikem
  • e-vedelikku kulub vähem (kestab kauem)
  • vähemtõenäoline, et saad kuiva mahvi („dry hit“)
     

Muudetav pinge (V) ja võimsus (W)

Aurusti takistus ei ole ainus asi, mis kontrollib auru kogust ning maitse- ja „kurgulöögi“ intensiivsust. See kõik sõltub ka aku poolt rakenduvast võimsusest (W), mis liigub läbi aurusti.

On olemas 2 peamist e-sigareti aku tüüpi, mis võimaldavad muuta aurustile rakendatavat  voolutugevust - muudetava pingega (VV – variable voltage) ja muudetava võimsusega (VW – variable wattage) akud. Näiteks Nicorex pakub Ola 2200 mAh akut.
http://www.nicorex.eu/ola-2200-vvvw-aku/

Nagu eelpool mainitud, saab tõsta e-sigareti auru intensiivsust, langetades aurusti takistust. Sama saad teha, tõstes voolu kogust, mis läbib Sinu e-sigaretti. See võib tunduda keeruline, kuid tavaliselt ei ole seal midagi keerulisemat, kui vajutada nuppu üles/alla või reguleerida pöörlevat ketast.

Aga mis saab siis, kui tahad auru kogust taas tõsta? Siis saad kombineerida madala takistusega aurusti kõrgema pingega (V) akuga, et saada veelgi rohkem auru. See aga võib tekitada probleeme – kui lähed reguleerimisega liiga hoogu, võib aurusti üle kuumeneda ning lisaks võid saada kuiva mahvi („dry hit“) osaliseks.  Igal juhul aurusti eluiga väheneb dramaatiliselt.


Muudetava pingega (V) seadmed vs muudetava võimsusega (W) seadmed

Muudetava pinge (VV) ja muudetava võimsuse (VW) erinevust võib võrrelda erinevusega, mis on automaatkastiga ja manuaalkastiga sõidukite vahel.

Muudetava pingega (VV) seadme korral saad käsitsi reguleerida pinget, mis läbib Sinu seadet. Sel juhul sõltub lõppvõimsus konkreetse aurusti takistusest. Muudetava võimsusega (VW) seadme korral on vaja vaid seadistada soovitud võimsuse tase ning aku tõstab pinget automaatselt vastavalt aurusti takistusele. Aku tunneb ise ära aurusti takistuse ja vastavalt sellele reguleerib pinget. Sel juhul on tagatud alati sama võimsus, hoolimata aurusti takistusest. Niisiis, kui sa tõstad võimsust (W), siis pinge (V) tõuseb samuti ning vastupidi.

Näiteks, kui kasutad aurustil 1,8 oomise takistusega küttekeha, mis töötab 3,7 voldiga, siis saad väljundiks umbes 7,3 vatti – korralik mahv.

Siiski, kui seadistad küttekeha kõrgemale takistusele kui 2,8 oomi, siis märkad arvestatavat maitse, auru koguse ja kuumuse vähenemist, kuna võimsus (W) on madalam (umbes 4,4 vatti) ning peaksid tõstma pinget (V), et tõuseks ka võimsus (W) ja seejärel saad parema mahvi. Madalama takistusega küttekehad kasutavad rohkem võimsust (W), need kipuvad tootma rohkem kuumust ning võivad seetõttu üle kuumeneda kiiremini, kui kõrgema takistusega küttekehad.


Mida tähendab mAh e-sigareti akul?

Oled tõenäoliselt märganud lühendit „mAh“ kirjeldamas erinevaid elektroonilise sigareti akusid. mAh olulisus seisneb selles, et see reguleerib, kui pikalt aku kestab. Kui minna tagasi autonäite juurde, siis kui pinge (V) on kütus, siis mAh on kütusepaagi suurus – mida suurem paak, seda kauem saab sõita. mAh näitab milliampreid tunni kohta. Sellega tähistatakse mahtuvust, ehk siis mida suurem on see number, seda kauem on aku suuteline töötama.

×