Veipija rännakud maitseradadel: mis vahet on e-vedelikel?
E-sigaretti saab kõige paremini nautida siis, kui leida enda jaoks meeldivamad ja sobivamad maitsed. See pole lihtne, kuid püüdlus on seda väärt.
Saadaval on sadu, teoreetiliselt peaaegu lõputu hulk erinevaid maitseid. Ainuüksi tubaka variatsioone on kümneid, rääkimata marjadest, puuviljadest ja kombineeritud maitsetest, sest lõppude lõpuks on ka endal maitseid võimalik kokku segada. Näiteks meeldib mulle banaanile pisut hapukat ananassi lisada.
Maitsesoovitusi on raske jagada, sest igaühel on erinev maitse. Pealegi on erinevate tootjate e-vedelikud erineva maitsega, isegi kui pudeli peal on samasugune maasikas või muu maitse aluseks olev vili või komponent. Kõigele lisaks on erinevate firmade vedelikud erineva koostisega, mis tekitab ka erinevat veipimise kogemust.
Ja kui lõpuks oma lemmikud on välja selgitatud, sõltub see, mida parajasti veipida tahad, suuresti olukorrast ja tujust. Ning kuna inimene vajab kogu aeg ka midagi uut, on rännak maitseradadel lõputu. Seetõttu võib enda jaoks õigete maitsete leidmiseks kuluda hulk aega.
Eelistada tuleks parimat
Kui õige oma maitse leidmisesse kergekäeliselt suhtuda, võib tekkida käegalöömise tunne, ja mis halvemal juhul juhatab inimese tagasi tavasigarettide tõmbamisele. Nii palju, kui me praegu teame, on see aga samm raskes vormis tervisekahjustuse poole.
Otsing ja otsustamine muutub lihtsamaks, kui piirata valik vaid parimatega. Nicorex on kahtlemata Eesti eliitklassi tegija, kelle vedelikke võib usaldada. Seda mõnel lihtsal põhjusel, mida üritan lahata allpool. Eelkõige tuleb juttu e-vedelike koostisest, ainete mõjust ja muidugi ka maitsetest.
Iga e-suitsetaja peaks teadma, mida kopsudesse tõmmatav e-vedelik sisaldab.
Paljude Hiinas toodetud odavate vedelike koostise suhtes ei saa kindel olla, sest proovitakse ju võimalikult odavalt toota. Neis vedelikes kasutatavate komponentide kvaliteet on kahtlane. Nicorexi mehed sõitsid aga ise Hiina tehasesse ja veetsid päevi laboris, töötades välja võimalikult head vedelike versioonid. Seega tehakse Nicorexi vedelikke eriretseptiga. Nende koostis on laborianalüüsidest täpselt teada.
Nicorex on Eestis ainus, kes laseb vedelikesse lisada ka essentsõlisid, mis niisutavad limaskestasid ja ei lase neil kuivada. Paljud teised firmad sellist lisandit ei kasuta – teeb see ju vedeliku kallimaks.
Samuti puudub Nicorexi vedelikes etanool, mida paljud Hiinas toodetud vedelikud sisaldavad. Etanool tugevdab kurku kriipivat ärrituse tunnet, mis on paljude jaoks ebameeldiv.
Mis on PG ja VG?
Tavaliselt on e-vedelike põhikomponendid taimne glütseriin e. glütserool (ingliskeelne levinud lühend: VG) ja propüleenglükool (PG), vesi ja maitseained. Nikotiiniga vedeliku puhul ka nikotiin, tavaliselt loetakse alla 8mg sisaldust lahjaks, 8-12 keskmiseks ja üle selle kangeks.
Vedeliku põhjaks on PG või VG ja need hoiavad nikotiini ning maitseid tasakaalus, võimaldades sul e-sigaretist välja võluda suitsulaadseid aurupilvi. Nii PG kui VG on orgaanilised ained.
Propüleenglükooli ehk PG-põhised vedelikud on maailmas levinumad, sest PG on suhteliselt vedel ja imendub paremini aurusti tahtidesse. Samuti ei kuhju kuumutuselemendile VG-ga võrreldes nii kiiresti tihkemat ainet. PG on peaaegu maitsetu ja lõhnatu ega mõjuta kuigivõrd e-vedeliku maitset. Toiduainetööstuses kasutatakse seda niiskusesäilitajana. Ühest küljest tekitab see järjepideval tarbimisel suitsetamisega võrreldava kurku kriipiva ja kuivatava tunde, teiselt poolt on see ka tugev niisuti. Samas võib see mõnedel inimestel tekitada allergilist reaktsiooni. USA Toidu- ja Ravimiamet on tunnistanud selle üldiselt ohutuks aineks.
Taimsel glütseriinil ehk VG-l põhinevatel vedelikel on omad eelised. VG-d kasutatakse laialdaselt toitudes ja jookides niisuti, lahusti, täidise, magusainena, toidulisandina jpm. Niisutusomaduste tõttu on see kasutusel ka ravimi- ja hügieenitööstuses. Sel on kergelt magus maitse, mis teeb ka VG-l põhineva e-vedeliku magusamaks ning maitse esiletoomise keerulisemaks, kuid võimalikuks. Kuna VG on PG-st tihedam vedelik, tekitab see veipimisel märgatavalt rohkem auru, samas ei tekita see kurgu kuivamist ja kriipimist. Allergilisi reaktsioone esineb harva.
Rohkem tossu, vähem kriipimist
E-vedelikega tegelevad firmad segavad oma vedelikud tihti oma retsepti järgi VG-st ja PG-st kokku. Nicorexi vedelikes on glütseriini ja propüleenglükooli vahekordi muudetud. Firma spetsialistide poolt välja töötatud retsept on ca 35% VG-d ja 45% PG-d, mis tähendab keskmise Eestis saada oleva vedelikuga võrreldes rohkem auru ja pehmust ning vähem kurgukriipimist. Paljud Hiina või Euroopa masstootjate originaalvedelikud tossavad vähem ja kriibivad rohkem.
Samuti on muudetud maitseainete kogust, et neid oleks mitte üleliia ega liiga vähe, vaid just parajalt. Nii mõneski vedelikus on mitu erinevate maitseainet erinevas vahekorras – muudetud on ka nende omavahelist suhet, üritades saada parimat tulemust.
Lisatud on vähesel määral destilleeritud vett, kuna see on e-vedelikes vajalik ning ka kopsudele hea. Siiski on seda vähem kui enamikes Euroopas toodetud vedelikes, sest liigne destilleeritud vee hulk teeb e-vedeliku liiga vedelaks ning osades aurustites hakkab see liigselt „jooksma” ning aurusti lurisema.
Nicorexil läks komponentide õiget vahekorra paikaloksutamine kaua aega, kuid tulemus, nagu testida sain, on väga hea. Osalt sõltub see ka aurustist, sest vedelik peab töötama hästi kooskõlas teatud aurusti tüüpidega. Kui aastaid tagasi vedelikud loodi, siis olid need sobilikud vana tüüpi aurustitega. Aeg on aga edasi läinud ja aurustid uuenenud. Kuna suured tehased vedelike koostist ei muutnud, jäid need ajale lihtsalt jalgu. Nicorexi mehed tegid koostise uuendamise ise ära.
Nicorexi uued e-vedelikud:
E-vedelike testimine teeb praegu samme selles suunas, et sellest võib areneda samasugune asjaarmastajate huvist välja kasvanud ekspertide mängumaa, nagu see on toimunud veinimaailmas. Loodetavasti jõuab see kätte ka Eestis. Järgneval pole veel sellist ambitsiooni, kuid see on katse olla kolme testija kommentaaride abil teejuhiks Nicorexi uute maitsete maailma:
- ANANASS: värske ja tugevalt tuntav hea maitse, kergelt hapukas, sobib, kui on palju magusaid maitseid tõmmatud.
- APRIKOOS: puuviljane, aga mitte mahlane, pigem väga küps, ei ole intensiivne, vaid paras, tummine, rahulik.
- ARBUUS: pisut vesine, mitte kuigi magus ega pealetükkiv, sarnaneb meloniga.
- CAPPUCINO: magus šokolaadine maitse, dessertmaitse, sobib magustoidu asemele.
- CHOCOLATE MINT: üsna tugev, aga meeldiv mesine maik.
- COLA: koolatäidisega nätsupadja maitse.
- FRENCH PIPE: küpsise maitse segatuna tubakase hõnguga, mõrkjas, mis tasakaalustab kerge magususe, piibu tunne tuleb peale küll.
- KIRSS: marjane, loomulik, ei ole keemilise maitse tunnet.
- MBORO mahe, tunda on tubakat, kõige lähedasem naturaalsele suitsule.
- MENTHOL: üsna intensiivne, värske mentool, aga mitte ebameeldivalt, mõjub pisut nagu suuvärskendaja.
- MUSTIKAS: ei ole intensiivne, tagasihoidlik, aga hea marjase maitsega, sobib pikaks tõmbamiseks.
- MUSTSÕSTAR: moosine, marjane maitse, maitseelamus magusaks vahepalaks.
- MAASIKAS: nagu hea näts, magus aga mitte liiga, väga puhas maasikas, järelmaitse eriti meeldiv.
- MELON: ümar ja kerge, vesine maik, suvemaitse.
- RY4: tubakane maitse, mis muutub, intensiivne algus, aga pikk meeldiv järelmaitse.
- RED ENERGY: meenutab energiajooki, aga nagu energiajook, pole mõeldud suurteks kogusteks.
- VAARIKAS: pigem aimatav kui pealetükkiv maitse, rahulik, loomulik, mõnus ja ei ole magus.
- VIRGINIA TOBACCO: peamiselt tubakane, aga õige pisut magus ja küpsisene, sobib pikaks tõmbamiseks.
- ÕUN: mõnus neutraalne õun, pole hapu, hästi tasakaalustatud; nagu küpseõun.
Ajakirjanik: Askur Alas