0
Klienditeenindus ×

E-vedelike, SNUS-i, e-sigarettide ja nende tarvikute müük e-poes Tubakaseaduse kohaselt keelatud.

USA uuringu kohaselt võiks e-sigarettide reklaamid aidata suitsetamisest loobuda

Uurijad Bentley ning Cornell’i ülikoolidest koostöös Riikliku Majanduslike Uuringute bürooga leidsid, et e-sigarettide reklaamid võivad aidata suitsetajatel sigarettidest loobuda.

e-sigarettide

Uuring, mis avaldati NBER’is (National Bureo of Economic Research) leidis, et nikotiini teraapiate kohta on neli korda rohkem reklaame, kui seda on e-sigarettidest. Kuigi Eestis on e-sigarettide reklaamimine suurelt jaolt kahjuks keelatud, siis USA’s on see hetkel veel lubatud. Uuringu tulemusena leidsid uurijad, et kui e-sigarettide reklaame oleks rohkem, loobuks suure tõenäosusega rohkem suitsetajaid e-sigarette kasutades tavasigarettidest.

Uurijad küsitlesid 25 000 inimest aastatel 2013-2015, uurides kas nad on hetkel suitsetajad, kas nad on proovinud loobuda ning milliseid meetodeid loobumiseks on kasutatud ning kui edukad need on olnud. Kogutud andmed viitavad sellele, et e-sigareti reklaamide teleris keelamine vähendaks loobujate arvu 3% võrra, mis tähendab omakorda 105 000 inimest igal aastal, kes suitsetamisest ei loobu. Ajakirjade reklaamid ei avaldanud suitsetajate seas suurt mõju.

Uuringu autorid lisasid veel, et kuna uuringu periood langes kokku sellega, et FDA kaalus e-sigarettide reguleerimist ning piiramist, siis ei pruukinud seetõttu olla nii palju e-sigarettide reklaame.

Samal ajal mängisid e-sigaretid sellel aastal UK’s Stoptober kampaania raames keskset rolli. Antud kampaania raames pakutakse suitsetajatele mitmeid erinevaid variante, et sigarettidest loobuda. Lisaks teistele nikotiinist loobumise vahenditele soovitati sellel aastal ka e-sigarette. Samuti näidati e-sigarette esimest korda teleris jooksvates Stoptober kampaania reklaamides.

See näitab, et paljud inimesed ei ole e-sigarettidest nii teadlikud kui võiksid ning seega ei kaalugi e-sigarettide kasutamist, et suitsetamisest loobuda. Kas ka Eestis võiks lisaks teadvustamisele legaliseerida e-sigarettide reklaamimine, seda on antud hetkel raske öelda. Kuid kindlasti tuleks kasuks, kui suitsetajad teaksid, et selline variant on olemas.

×