0
Klienditeenindus ×

E-vedelike, SNUS-i, e-sigarettide ja nende tarvikute müük e-poes Tubakaseaduse kohaselt keelatud.

Terminid, slängid ning lühendid e-sigarettide maailmast

Kas oled kunagi mõelnud, mida üks või teine termin e-sigarettide maailmast tähendab? Selles artiklis võtame e-sigarettidega seotud terminid põhjalikult luubi alla.

Atomisaator - (Atomizer, Atty) Selle mõiste all on mõeldud kõiki aurustajaid üldiselt

Kartomisaator - (Cartomizer, Carto) on algeline aurustaja, koos tahi ning selle külge kinnitatud paagiga

Clearomisaator - (Clearomizer, Clearo, Fluxomizer) selle mõiste all on mõeldud atomisaatorit, mille külge on kinnitatud paak

Carto tank – Ühekordne paak, mida kasutatakse algelistes e-sigarettides (näevad välja nagu tavalised suitsud)

Rebuildable Atomizer - (RBA) atomisaator on mõeldud eelkõige DIY entusiastidele. Antud atomisaator pakub võimalust coil ise enda äranägemise järgi ehitada. Samuti on see taskukohasem ja oskuslikult ehitatuna võib pakkuda väga head tulemust.

Genesis style - Kasutatakse üldjuhul slängina jäiga tahiga RBA'de kohta.

Rebuildable Dripping Atomizer - (RDA) on RBA alamtüüp, mis on ilma vedeliku paaagita, ning mõeldud eelkõige “dripping’’ meetodi kasutamiseks. Antud meetod eeldab manuaalset e-vedeliku paaki tilgutamist, mis peaks tagama kõige parema tulemuse, kuid tavakasutajatele on see tegevus siiski üsna tüütu, pigem on tegemist „cloud chaserite „ pärusmaaga.

Rebuildable Tank Atomizer - (RTA) on RBA alamtüüp, kus tegemist RDA versiooniga, millel lisaks vedeliku paak. Samuti tuleb coil antud versioonis ise ehitada.

 

Atomisaatorite terminoloogia

Coil - (Spiraal) üldjuhul valmistatud kanthal või nichrome traadist, kuid esineb ka teistest materjalidest versioone nagu näiteks titaanium, nikkel jne, mis on mõeldud TC reziimile. See on atomisaatoril põhi komponent, mida aku kuumutab ning selle tulemusel tekibki toss.

Wick - (taht) üldjuhul „silica“ lõng, mis võimaldab vedelikul coili vahele liikuda (võib olla ka fiberglass, roostevaba teras, portselan, puuvill jne, kuid enne nende kasutamist tasuks natukene selle teema kohta uurida. Ohutus ennekõike!)

Mesh - Üldjuhul roostevabast terasest võrk, mida kasutatakse kas koos wickiga või wicki asemel

U-Wick – On süsteem, kus taht ulatub vedeliku mõlema otsaga kokku. See tagab soojuse ühtlasema jaotuse. SS - (stainless steel) ehk roostevaba teras. Antud mõiste all on mõeldud üht tüüpi wicki. Sellel versioonil/variandil keritakse teras rulli, et valmistada jäik, kuid vastupidav taht.

Silica - ehk silikaat, on tahi tüüp, kus kasutatakse silikaatlõngast valmistatud tahti, mis on üsna paindlik ning mida on ka kerge kasutada

Ribbon Wire - (Flat wire) ehk lapik traat. Tegemist on paljude eelistatud traadi tüübiga, kuna see on edukam soojuse jaotamisel väiksemate keerete juures tahi kasutamisel. Antud juhul keritakse hea voolujuhiga terase peale spiraal ning nende vahele peaks tekitama kroom oksiidi kihi, et voolu kinni pidada. Erinevat tüüpi takistused on näiteks:

HR - (high resistance) kõrge takistus, tavaliselt üle 2.8Ω

LR - (low resistance) madal takistus, tavaliselt alla 2Ω

MR - (medium resistance) keskmine takistus

Sub-Ohm - ehk alla oomi all on mõeldud coili, mille takistus on erinevate faktorite toimel alla 0.5 ohmi. Kuna antud meetodil on voolu kasutus üsna suur, siis tasuks enne veenduda, kas Sinu seade seda võimaldab.

Micro-coil - Antud termin tähendab üsnagi tihedalt keeratud spiraale, millega käivad tihti kaasas suured keermete arvud. Siiski ei ole tegemist väikse coiliga nagu nimest võiks eeldada, . Tegelikult on tegu hoopis suurema poolsete coilidega. Seda coili iseloomustab soojuse ühtlasem jaotus, kuid on ka keerulisem valmistada.

DCC - (dual coil cartomizer) antud juhul on tegu 2 spiraaliga cartoga

DCT - (dual coil tank) on 2 spiraaliga carto tank.

Cartridge – ehk padrun on vedeliku mahuti, mis pannakse iseseisva atomisaatori külge. Vahe tankiga on aga see, et tal on vedeliku kinni pidamiseks sisse pandud näiteks vatt

Tank – ehk paak tähendab eraldiseisvat vedeliku mahutit, kuhu sisse käib atomisaator, mis ei ole tanki külge kinni ehitatud.

510 - (M7x0.5) on kõige levinum keerme tüüp, mis ühendab atomisaatorit aku külge.

eGo - sisaldab 510 keeret ning ühte suuremat keeret, mis on mõeldud drip shieldide või koonuste jaoks, . 510 ja ego keermed on enamasti kokkusobivad, kuid leidub ka erandeid.

Rebuildable – atomisaator, millele on võimalik wick ning coil ise uuesti kinnitada. Tegemist on ühe odavaima variandiga kui on viitsimist sellega tegeleda

Drip tip – on huuliku tüüp, millel on piisavalt suur ava, et sinna vedelikku otse sisse valada.

Dripping – on veipimis stiil, kus vedelikku ei panda mitte mahutisse vaid tilgutatakse otse coili peale. See tagab küll rohkem auru ning maitset, kuid on üsnagi tüütu.

 

Akud

IMR (High Drain, LiMN, LiFePO4) – tähendab seda, et aku on võimeline töötama kõrgetel ampritel stabiilselt ning turvaliselt. Akude puhul tasub alati silmas pidada, kas Sinu aurustaja on kooskõlas aku näitajatega. Vastasel juhul võivad tekkida ohtlikud olukorrad.

mAh (milliampere hours) – näitab aku mahutavust ning sellest sõltuvalt ka aku maksimaalseid laadimis või mahalaadimis võimsuseid, eluiga ning tsüklite kvaliteeti. Kui võtta näiteks liitium aku, mille pinge on 3.7V, siis võib aku ideaalse kestvuse välja arvutada üsnagi lihtsalt ( * 3.6) / (3.7 / ) = . Samuti tasuks akude soetamisel olla üsna tähelepanelik, kuna nt internetist tellides võib olla maht poole väiksem lubatust või võib olla tegu tootega, mis ei ole turvaline.

Protected – selle all on mõeldud pisikest trükiplaati elektrooniliste komponentidega, mis kaitsevad liitium akusid ohtlike olukordade eest nagu näiteks ülepinge, ülelaadimine jne. E-sigarettidel kasutatakse enamasti kaitsmata akusid, kuna aku keredele on kaitse juba sisse ehitatud.

 

Vedelikud

Baas - moodustab enamuse e-vedelikust. Baasvedelikes on kasutusel erinevaid PG ja VG segusid nagu näiteks 70%/30% ja 50%/50%. Vahest kasutatakse ka PEGi.

Maitsestaja – lisatakse baasvedelikele maitse andmiseks, enamasti nt toiduainetes kasutatavaid maitse- ja lõhnakontsentraate. Tavaline maitsestaja kogus e-vedelikus varieerub 1%-20%.

Etanool – vahel kasutatakse ka kas siis maitse muutmiseks või paksemat sorti vedeliku vedeldamiseks etanooli. See lisab vedelikule „throat hitti“, ehk siis kurgutunnetust ning auru. Enamasti on etanooli kasutus vedelikus kuni 10%. Throat hit – kurgutunnetus tossu tõmmates

Vesi – osad inimesed lisavad e-vedelikku ka vett, et seda vedeldada, kuid enamasti on see siiski VG’l juba sees.

PG - (propylene glycol) on e-vedelikes üks põhi komponente. PG toodab küll väheses koguses auru, kuid annab maitset hästi edasi ning suurendab ka „throat hitti“, mis enamustele suitsetajatele meeldib. Sisuliselt on tegemist alkoholiga, mille suhtes on päris suur osa ( 20%) elanikkonnast mõningal määral ebatolerantsed.

VG - (vegetable glycerin, glycerol) on teine põhikomponent e-vedelikes, mis toodab rohkelt auru, kuid peidab mõningal määral maitset ning vähendab „throat hitti“. Tänapäeva e-vedelikes on tegelikult kasutusel tehislik glycerol, mida on puhtam ning odavam toota, kuid algusaegadest on lühend „VG“ siiski külge jäänud, kuna kõlab ilmselt paremini kui lihtsalt G. Tegemist on alkoholiga, mis on suhteliselt paks ning pisut magusa mekiga. Seda ainet kasutatakse pea igal pool, näiteks toitudes või pesemisvahendites. Umbkaudselt 1% elanikkonnast on selle vastu allergilised

PEG - (polyethylene glycol) ei ole väga populaarne komponent e-vedelike sees. Sellel on head auru ning maitse tootmise omadused, kuid on ajalukku läinud erinevate katastroofiliste intsidentide tõttu, mille tõttu paljud inimesed oma elu kaotasid. Seetõttu seda ainet ka palju ei kasutata.

VPG – On segu VG’st ja PG’st, mille suhe võib varieeruda, kuid tavaliselt mõeldakse selle all järgnevat kombinatsiooni - 50% PG, 41% VG, 9% H2O

 

Muud terminid

DIY - (Do it yourself, tee see ise) selle mõiste all on mõeldud erinevate juppide ise ehitamist, kas siis ainulaadsuse, kvaliteedi või lihtsalt kokkuhoiu eesmärgil. Iseehitaja kategooria leiad Nicorexi kodulehelt.

MOD - (modification) see tähendab elektrooniliselt reguleeritavaid akusid, millel on erinevad reziimid ning kaitsmed, et tagada turvalisus. Erinevaid mod’e leiad Nicorexi e-poest ning Veiplandi jaekauplustest.

×