0
Klienditeenindus ×

E-vedelike, SNUS-i, e-sigarettide ja nende tarvikute müük e-poes Tubakaseaduse kohaselt keelatud.

Parimad ja halvimad artiklid e-sigarettidest aastal 2017

Veipimine on võrdlemisi uus fenomen ja nagu iga uue tehnoloogiaga on ka see tekitanud üksjagu vastuolusid. E-sigarettide kohta liigub ringi palju negatiivses võtmes artikleid, millest suur osa on põhjendatud sellega, et e-sigaretid on veel nii uued. Seetõttu on hulgaliselt libauudised jõudnud ka laiema publikuni, mis omakorda tekitab paanikat e-sigarettide turvalisuse kohta. Sõltumata inimeste isiklikust arvamusest on informatsiooni moonutamine ning ebakorrektsete faktide levitamine kahjulik igale tööstusharule. Oma osast ei ole ilma jäänud ka e-sigaretid. Selles artiklis näitame ära nii faktipõhised kui ka informatiivsed artiklid ning eksitavad ning ebakorrektsed uudised.

Libauudised

Libauudised on tavaliselt kirjutatud sellisel viisil, mis eirab meelega asja täpset ning detailset selgitamist. Jutt on üldiselt kallutatud ning väga üldine. Näitena võib tuua ühe artikli, kus on juttu ’’drippingu’’ levimisest teismeliste hulgas. See artikkel mitte ainult ei kasutanud ebakorrektset statistikat, vaid tegi kõik selleks, et ’’dripping’’ kõlaks nagu raskekujuline narkootikumide sõltuvus. Samas ei suutnud artikkel ära seletada, mis ’’dripping’’ tegelikult on. Sellist tüüpi ’’eirav’’ taktika on tüüpiline just kallutatud artiklites, kus tehakse kõik selleks, et eirata fakte ja statistikat, mis antud kirjatüki hüpoteesi ei toeta. Samuti kasutatakse libauudistes eiravat kõneviisi ilma midagi konkreetselt ütlemata, sõnad nagu „võiks“, „oleks“ ja „poleks“ on tüüpilised näited.

 

Valeinfot levitavad artiklid

Artikkel nagu NBC2 poolt avaldatud ’’viimane trend noorte seas, mürgine ’’dripping’’ on hea näide sellest, kuidas kasutatakse ära emotsioone ja ebakvaliteetseid uurimustöid, et rahvast eksitada. Sellise reaga algav artikkel nagu ’’ Sinu laps võib ’’drippida’’ ja see on äärmiselt ohtlik’’, on eksitav ning tekitab järjekordselt rahvas paanikat ning valearusaamasid. On ka ebatõenäoline, et noored viitsivad sellega tegeleda, kuna see nõuab spetsiaalset aurustit ning eeldab küttekeha iseehitamise teadmist. Tsiteerides näiteks doktorit, kes on tegelikult lihtsalt arvamust avaldanud kasutades väiteid nagu ’’võib tõsta võimalust’’ või ’’tuleks edasi uurida’’, tekitavad uudiste portaalid arusaamasid, millel ei ole tegelikult teaduslikku põhja all. Lisaks sellele on antud artikli kirjutaja kasutanud ainult ühe doktori arvamust ning arvamusi kohalikelt emadelt, kes on arusaadavalt mures oma laste pärast, kuna tegemist on teemaga, millest nad tegelikult ju midagi ei teagi.

Libauudised jätkuvad...

Järjekordne valeinfot levitav, hiljutine pressiteade on shokeerivast uuringust, mis väidab, et e-sigarettide kasutamine suurendab põievähi riski. See uuring saavutas kiirelt globaalse tähelepanu Kuigi uuringut ennast ei ole võimalik leida, võib siiski välja tuua mõne huvitava fakti Dr Farsalinose poolt, kes tegeleb e-sigarettide mõju uurimisega. Esimene asi, mille võib välja tuua on see, et uuringus oli kõigest 13 osalejat. Võrreldes kvaliteetsete uuringutega on see arv pea olematu. Nende 13 osaleja kohta tehakse antud uuringus järeldus kõikide e-sigareti kasutajate kohta. Uuring väidab ’’Uriini proovidest tuli välja, et 92% uuringus osalenutest testisid positiivselt kahele viiest kantserogeensele ainele’’. Kuid uuringus osalenud inimesed olid endised suitsetajad, kes väitsid, et olid 6 kuud enne uuringu algust suitsetamise maha jätnud. Ei ole võimalik kindlaks teha, kas kõik uuringus osalenutest ikka jätsid sellel ajal suitsetamise maha. See omakorda seab uuringu tulemused kahtluse alla.

Uudised, millele võib toetuda

Oluline on siinkohal ära märkida, et ei tasu kunagi uskuda kõike, mida kuskil loed, kuigi seda on kohati kergem mõelda kui teha. Kui loed sellise teema kohta, mis sind ennast huvitab nagu näiteks e-sigaretid, siis tasub veenduda, et artikkel tuleb usaldusväärsest ning hea mainega allikast, mis on faktipõhine ning ei manipuleeri uuringuid selleks, et enda vaatenurka edastada. Kui oled mures, kas e-sigaretid ikka on turvalisem alternatiiv suitsetamisele, siis hea koht kus alustada on usaldusväärsed meditsiiniettevõtted agu näiteks Cancer Research UK, mille hiljutine uuring ’’ Uus uuring on kõige lähemal tõestamaks seda, et e-sigaretid ei ole nii ohtlikud kui suitsetamine’’, kus on kasutatud võrdväärseid argumente mõlemalt poolelt ning teadvustades seda, et usaldusväärsed uuringuid ei ole jõudnud veipimise populaarsusega sammu pidada. Et usaldusväärset ülevaadet saada, on see artikkel hea koht kus alustada, kuna see viitab hea mainega allikatele nagu Public Health England. Samuti on see erapooletu hoiakuga.

Näiteks on veel üks usaldusväärne allikas BBC, kelle artiklid on erapooletud ning kvaliteetsed ning ei tekita inimestes asjatut paanikat. Kuid alati tasub siiski kriitilise pilguga lugeda, et asjatuid valearusaamasid vältida.

×