Jaunumi

Neadekvāti pētījumi – piemēri par vismaldinošākajiem pētījumiem, kādi vien veikti par e-cigaretēm


Liela daļa cilvēku uz šo brīdi cigarešu smēķēšanu jau ir atstājuši pagātnē. Tomēr cik daudz mums vēl ir paziņu un draugu, kuri izsmēķē paciņu vai pat vairākas paciņas cigarešu vienas diennakts laikā?

Miljoniem smēķētāju tagad sevi var dēvēt par bijušajiem smēķētājiem, pateicoties tieši e-cigaretēm.

E-cigarešu lietošanas uzsākšana ir mainījusi ļoti daudzu cilvēku dzīves visā pasaulē. Tomēr atkal un atkal tiek veikti uzbrukumi attiecībā pret e-cigarešu industriju, publicējot jaunus maldinošus ziņojumus, pieņemot aizliedzošus likumus un izplatīšanas ierobežojumus.

Kāpēc vispār e-cigarešu tematika atrodas kā zem lupas? Ar mediju starpniecību kārtējo reizi viss reducējas uz publicētajiem pētījumu rezultātiem. E-cigarešu pamatīgākas iepazīšanas nolūkos tiek veikts arvien vairāk pētījumu. Daudzi tā saucamie „zinātniskie pētījumi“ balstās uz nepareizām pētījumu metodēm vai arī vēlamais rezultāts jau ir iepriekš paredzēts. Un, ja iegūtie skaitliskie rezultāti ir noformēti piemērotā stāstā, mediji tos sagrābj tik cieši, kā izsalkušas lauvas pēdējo ēdienreizi. Šie tīšie uzbrukumi savukārt cilvēkos rada viedokļus, kuros e-cigaretes drīzāk tiek uzlūkotas kā ļaundari nekā veselīgāka alternatīva tabakas lietošanai.

Nesen Lielbritānijā publicētais ziņojums par iedzīvotāju veselību skaidri parādīja, cik lielu ietekmi šādas nomelnošanas kampaņas atstāj uz iedzīvotājiem – gandrīz puse aptaujāto uzskatīja, ka e-cigaretes un veipošana ir vienlīdz bīstamas un veselībai kaitīgas kā parasto cigarešu smēķēšana.

Ja veipotāji un e-cigarešu atbalstītāji sabiedrības nostāju un viedokli vēlas mainīt, tad viņiem vispirms jāsāk ar nepareizo viedokļu apgāšanu, kas līdz sabiedrībai nonākuši ar neadekvātu pētījumu starpniecību. Turpmāk uzskaitīti pieci visvairāk citētie lozungi par e-cigarešu pētījumiem, kurus mēģināsim apstrīdēt un izskaidrot.

Formaldehīdi e-cigarešu tvaikos

Šis medijos popularitāti izpelnījies pētījums stāsta par to, ka zinātnieki e-cigarešu tvaikos ir atklājuši formaldehīdus tādā apmērā, kas ir bīstami cilvēka veselībai un ka to īpatsvara dēļ onkoloģisko saslimšanu risks salīdzinājumā ar tradicionālo cigarešu smēķēšanu ir 5–15 % augstāks. Ja pētījumā iedziļinās vairāk, tad redzam, kādā veidā šo „zinātnieku“ apgalvojumi patiesībā radušies.

Eksperimentā e-cigaretes izmantotas tādā veidā, kas no e-cigaretes lietotāja pozīcijas nekādā gadījumā nav ierasts. Atomaizers tika uzkarsēts ar jaudu, ar kādu reāli neviens e-cigaretes lietotājs to nedara un attiecīgi radās piedegušu dūmu malku (dry puff) efekts. Pārkasētu atomaizeri veipotājs neizmanto, jo dūmu malka garša, kas šādā gadījumā izdalās, ir nepatīkama. Pat tad, ja šāda lieta ir gadījusies nejauši, veipotājs e-cigareti nelieto, pirms šī problēma nav novērsta. Toties pētījumā tika noklusēts fakts, ka, ja e-cigaretes tiek lietotas ar paredzēto jaudu, un uzkarsēšanas ierīces netiek atstātas sausas, nerodas arī formaldehīdi!

Līdzīgi šajā pētījumā izmantotajai metodei varētu izcelt piedegušas grauzdētas maizes kaitīgumu, lietojot to uzturā. Tik smieklīgi, kā tas arī neizklausītos, uz piedegušas maizes piemēra varam vilkt paralēles ar minēto „zinātņu pētījuma“ metodiku – grauzdētā maize tiek uzkarsēta, līdz tā ir pilnībā apdegusi, un pēc tam tajā tiek vērtēti maizē esošie kancerogēni un citi indīgi savienojumi. Protams, šādā ceļā tiek nonākts līdz secinājumam, ka indīgo vielu un toksīnu īpatsvars ir bīstami augsts un kopumā tiek deklarēts, ka grauzdētas maizes lietošana uzturā izraisa saslimšanu ar vēzi, un sabiedrības līmenī grauzdētas maizes ēšana tiek aizliegta. Diemžēl pētījumus, kuros tiek izmantota šāda metodika, mūsdienās mēdz dēvēt par zinātniskiem pētījumiem.

E-cigarešu lietošana jauniešu vidū veicina to kļūšanu par aktīviem tabakas smēķētājiem

Parunāsim arī par pusaudžiem. Šis pētījums apgalvo, ja jaunietis lieto e-cigaretes, tad risks, ka viņš uzsāks arī tabakas izstrādājumu lietošanu nākamo 6–12 mēnešu laikā, ir krietni augstāks. Pētījuma rezultāti medijos izplatījās kā kūlas uguns. Neskatoties uz faktu, ka reālu pierādījumu šim apgalvojumam nav, mediji vēl joprojām izplata nepareizu informāciju, ko savukārt izmanto, piemēram, politiķi, lai pamatotu ar e-cigaretēm saistīto nodokļu likmju celšanu.

Ja medijos sacelto traci atstāj malā un kārtīgi izlasa pētījumu, tad noskaidrojas, ka lieta nebūt nesaistās ar īstu pētniecības darbu. Drīzāk tā ir aptauja mazā izlases grupā. Starp pusaudžiem, kas piedalījās aptaujā, nevienu reizi netika pētīts, vai viņi bijuši regulāri smēķētāji vai e-cigaretes lietotāji. Jaunieši vienkārši tika sadalīti divās grupās – smēķētājos vai e-cigaretes lietotājos un tas arī gadījumā, ja viņi vienu vai otru savā dzīvē bija izmēģinājuši tikai atsevišķi reizi. Taisnību sakot, apkopojumi, kas balstījās uz šo pētījumu, ir absurdi. Kādēļ nevarētu jaunietis, kurš reizi ir pamēģinājis e-cigareti, vēlāk izmēģināt arī tradicionālo cigareti? Šeit trūkst jebkādas saistības ar e-cigaretēm, un iesaistīti bija pilnīgi parasti jaunieši, kuri vienkārši tika virzīti uz jaunu lietu izmēģināšanu. Pētnieki arī paši rezultātos pamanīja, ka faktu par to, ka veipošana iekārdina jauniešus lietot tabakas izstrādājumus, nav varēts pierādīt.

E-cigarešu lietošana kaitē plaušām

Kārtējais pasaulslavenais „zinātniskais pētījums“ patiesībā ir viens no nejēdzīgākajiem mediju paudumiem, kāds vien līdz šim publicēts. Zinātnieki acīmredzot mēģināja pierādīt e-cigarešu tvaiku kaitīgo iedarbību uz elpošanas orgāniem. Tika pētītas cilvēka un peles plaušu šūnas gan pēc saskares ar tabakas dūmiem, gan pēc saskares ar e-cigaretes tvaikiem. Tika atklāts, ka plaušām, kas bija saskarē ar e-cigaretes tvaikiem, bija nodarīts būtisks kaitējums. Skan šausmīgi, bet palūkosimies dziļāk. Dr. Konstantins Farsalins ir pasaulslavens kardiologs, kuram ir plaša pieredze e-cigarešu izpētes sfērā. Pēc viņa domām šī pētījuma rezultāti ir kaut kas nedzirdēts, jo izmēģinājumos tika izmantots nenormāli liels daudzums nikotīna. Vismazākais eksperimentā izmantotais nikotīna daudzums bija 500 reižu lielāks par to daudzumu, kuru var sastapt tradicionālā smēķētāja asinsritē. Dr. Pēc Konstantina Farsalina vārdiem, konkrētais pētījums atrodas ļoti tālu no zinātnes, bet diemžēl pētījuma rezultāti ātri un plaši izplatījās, pirms vēl tika pagūts kaut ko uzsākt.

E-cigarete nepalīdz atbrīvoties no smēķēšanas

Šis pētījums ir viens no labākajiem piemēriem, kāds līdz šim vispār redzēts, par ietekmēto rezultātu. Šādu rezultātu iegūšanas vārdā dati tika vākti starp tiem, kas zvanīja uz konsultāciju tālruni jautājumā par smēķēšanas atmešanu. Rezultātos tika apgalvots, ka smēķētāji, kas lietoja e-cigaretes, nav spējuši atteikties no tabakas izstrādājumiem. Būtība slēpjas faktā, ka aptaujāti tika cilvēki, kas tajā brīdī atradās acīmredzamā atkarībā no tabakas izstrādājumiem un kuri e-cigareti bija izmēģinājuši tikai atsevišķu reizi, un kuri apgalvoja, ka viņi nav saņēmuši nepieciešamo palīdzību. Cilvēki, kas lieto e-cigaretes un, tādējādi no tabakas izstrādājumiem jau atteikušies, taču vairs nezvana uz konsultāciju tālruni, lai saņemtu palīdzību jautājumā par smēķēšanas atmešanu. Pētnieki vēlamos rezultātus saņēma pateicoties tam, ka mērķa grupa nebija ticama.

E-cigarešu tvaiki ir bīstami līdzcilvēkiem, proti, pasīvajiem veipotājiem

Šis pētījums ar mediju starpniecību izplatījās ārkārtīgi ātri. Atklātībā nonāca rezultāti, kuros varēja izlasīt, ka tvaiki, kurus izdala e-cigaretes, ir tik toksiski, ka tie apdraud pat blakus stāvošos, proti, pasīvos veipotājus. Ja pētījuma datus izlasa kārtīgāk, tad patiesībā tie apgalvo tieši pretējo. Gaisa paraugi tika ņemti kā no smēķētāja, e-cigaretes lietotāja, tā no nesmēķētāja telpas gaisa. E-cigaretes lietotāja telpas gaisā atrasto toksisko savienojumu īpatsvars bija ievērojami mazāks nekā tradicionālā smēķētāja telpas gaisā atrasto indīgo savienojumu sastāvs, turklāt atšķirība starp nesmēķētāja un e-cigaretes lietotāja telpas gaisa kvalitāti bija ļoti maza. Ja būt vēl precīzākiem, tad e-cigaretes lietotāja telpas gaisā tika atrasta tikai par vienu miljono daļu grama vairāk toksīnu nekā nesmēķētāja telpas gaisā. Toties smēķētāja telpas gaisā tika atrasts 60 reižu vairāk indīgo savienojumu. Tā kā taisnīgi būtu, balstoties uz šiem pētījumiem, apgalvot, ka tvaiki, kas izdalās no e-cigaretēm ir krietni tīrāki nekā cigarešu dūmi, līdz ar to cilvēks, kas elpo vienas telpas gaisu ar e-cigaretes lietotāju, būtībā nav apdraudēts vairāk kā parasto telpas gaisu elpojošs cilvēks.

Tie bija tikai atsevišķi piemēri no neadekvātiem pētījumiem, kuri tiek publicēti ar nolūku e-cigaretes parādīt negatīvā gaismā. Nav brīnums, ka lasot šādus briesmīgus mītus, tradicionālais smēķētājs pieņem lēmumu par labu tabaku saturošu izstrādājumu smēķēšanai. Nepareizi viedokļi par e-cigaretēm neveicina atteikšanos no tradicionālās smēķēšanas, tādējādi esot par pamatu tūkstošiem cilvēku dzīvību izgaišanai. Ir pēdējais laiks apturēt melīgu ziņu izplatību medijos un nākt klajā ar patiesību. Uz medijiem gulstas atbildība par negatīvām sekām, jo informācijas avoti netiek pārbaudīti un ziņas netiek precizētas.

Referēts no publikācijas: http://www.cocktailnerd.com/busted-for-bad-research-shining-a-light-on-the-most-misleading-ecig-studies/
Referētās publikācijas autore: Katie Bercham

Dr. Konstantīna Farsalina prezentācija vispasaules nikotīna tematikai veltītajā konferencē Varšavā, 2015. gadā.

Global Forum on Nicotine, Warsaw, 2015

Prezentācijā Dr. Farsalins skaidro ar dažādiem e-cigarešu pētījumiem saistītas metodiskās un principiālās problēmas, papildus tam kā piemērus minot to, kā mediji pētījumus var ļoti nepareizi interpretēt.« Return back to news feed