Miks inimesed USA-s veipimise tõttu surevad, aga Ühendkuningriikides mitte?
Samal ajal kui USA-s on olnud mitmeid juhtumeid, kus mustalt turult ostetud THC õliga täidetud e-sigareti kapslid on tekitanud palju tervisekahjusid, siis UK-s aga pole ühtegi sarnast juhtumit olnud. Miks see nii on?
Iga kord, kui tuntud USA youtuber Matt Culley sõidab Inglismaale, on tal tunne nagu siseneks ta alternatiivsesse reaalsusesse. „Kujutage ette, et külastate haiglas oma lähedast ja pärast seda otsustate haigla kohvikust võtta kehakinnituse ja soovite selle kõrvale ühe suitsu teha. Haiglas ja selle läheduses on suitsetamine keelatud, isegi autos suitsetamine on haigla territooriumil keelatud. Veipimine seevastu on haigla territooriumil lubatud. Kui teil peaks e-vedelik otsas olema, siis see ei ole probleem, sest siinses haiglas on olemas e-sigareti pood, kus saate endale e-vedelikku osta,“ kirjeldas Culley.
„See võib kõlada absurdsena, aga Inglismaal tõesti nii ongi – juulis avati Sandwelli ja West Birminghami haiglates e-sigareti poed. Sellega sammuga loodetakse motiveerida suitsetajaid suitsetamisest loobuma,“ lisas Culley
„Samal ajal süüdistavad USAs inimesed e-sigareti poode inimeste tapmises,“ ütles Culley ja lisas: „See on uskumatu!“
Erinevad keskkonnad
Tervisekahjude vähendamise eksperdid USAs ja Suurbritannias tegutsevad vastuolulistes keskkondades. Kui Suurbritannias lähenetakse veipimisele ratsionaalselt ja teaduspõhiselt, siis USAs on üles köetud emotsionaalne paanika. Probleem on selles, et Ameerika valitsusasutustel ei ole piisavalt teadmisi, kuidas selle olukorraga toime tulla.
Terviseeksperdid on öelnud, et Suurbritannia ei ole immuunne nikotiini sisaldavate toodete kasutamisest tulenevate terviseprobleemide suhtes, aga seal ei ole toimunud õnnetusi nagu USAs. Ühendriikides on mustalt turult pärit vedelike veipimisega inimesed enda tervise rikkunud. Samuti ei ole Suurbritannias muret sellega, et veipimine viiks inimesed suitsetamise juurde. Erinevalt USAst on Suurbritannias välja töötatud korralik regulatsioon ja nikotiini sisaldavaid tooteid kontrollitakse hoolikalt enne müüki laskmist.
„Ma arvan, et Suurbritannia ja USA vaheline erinevus tuleneb ameeriklaste kalduvusest muuta terviseprobleemid moraalseks ristisõjaks,“ ütles Louisville ülikooli meditsiiniprofessor ja tervisekahjude vähendamise ekspert Brad Rodu. Ta märkis, et USA teine suur probleem on bürokraatlik segadus teadusuuringuteks vajalike vahendite hankimisel. „Näib, kas USA poliitikakujundajad pole teadlikud tubaka ajaloost või ignoreerivad seda täielikult,“ lisas Rodu.
„Osariigid on üksteise järel võtmas keelustava hoiaku. USA Toidu- ja ravimiamet (FDA) kaalub, kas keelata mõningad veipimise tooted riiklikul tasandil. USA ja Suurbritannia statistikat võib olla keeruline võrrelda, kuid oluline on ära hoida vigade kordamine, mida läbimõtlemata keelamine võib endaga kaasa tuua,“ lisas Brad Rodu.
Ameerika seadusandjaid on väga palju kritiseeritud selle eest, et nad liiguvad veipimise reguleerimisega liiga aeglaselt ja neilt nõutakse ainult keeldude kasutuselevõtmist. Selle tulemusena võivad e-sigarettide kasutajad pöörduda tagasi tavaliste sigarettide juurde või hakkavad nad e-sigarette ostma mustalt turult, kust probleemid alguse said. Paljud USA õnnetusjuhtumid on seotud mustalt turult ostetud THC õli sisaldavate vedelikega. Samuti võib maitsestatud e-vedelike keelamine kaasa tuua tervisekahjud oskamatust isesegamisest.
Suurbritannias teine suhtumine
Olukord Suurbritannias on hoopis teistsugune. Sealsed tervishoiuametnikud suhtuvad e-sigarettidesse kui vähem kahjulikesse toodetesse võrreldes tavaliste sigarettidega ja neid kasutatakse suitsetamisest loobumise vahendina. Samuti kehtivad Suurbritannias e-sigarettide osas palju rangemad reeglid. Suurbritannia tahab aastaks 2030 saada suitsuvabaks riigiks ning paljud terviseametnikud ja poliitikud tahavad selle saavutamiseks ära kasutada veipimise potentsiaali.
Alates 2016. aastast jälgib Suurbritannia Euroopa Liidu tubakadirektiivis kehtestatud reegleid, mis on seadnud piirangud näiteks e-sigarettide reklaamile ja e-vedelike nikotiinisisaldusele. USAs taolisi piiranguid kehtestatud ei ole ning müügil on näiteks tooteid, milles nikotiini kogused ületavad pea kolm korda Euroopa Liidus lubatud norme.
„Suurbritannia eristub teistest tugevasti selle poolest, et meie poliitikud ja Terviseameti eksperdid on pühendunud tõenduspõhiste otsuste ja seaduste tegemisele,“ ütles New Nicotine Alliance UK nõukogu liige Dave Cross.