0
Klienditeenindus ×
E-vedelike, SNUS-i, e-sigarettide ja nende tarvikute müük e-poes Tubakaseaduse kohaselt keelatud.

Kõik, mida võiksid akuelementidest teada

Ilmselt olete te kõik rohkem või vähem näinud meedias pilte ning videosid niiöelda plahvatanud e-sigarettidest. Oluline on sealjuures teada, miks ja kuidas nii üldse juhtuda saab. Tegelikult ei plahvata e-sigaretid, vaid nende sees olevad akuelemendid ning seda enamasti ohutusreeglite eiramise tõttu. See võib mitte kursis olevatele inimestele jätta e-sigarettidest vale mulje. Seekordses artiklis vaatame põhjalikult läbi kõik, mis puudutab akuelemente.

Akuelemendid üldjuhul ei plahvata, vaid hakkavad pidevalt suureneva pinge ning temperatuuri tõttu niiöelda lekkima. Seejärel tekib sädemete juga, mis võib tekitada põletushaavasid kui see näiteks taskus peaks olema. Viimased meedias kajastatud uudised ’’plahvatavatest e-sigarettidest’’ tulenevad ohutusreeglite eiramisest. Nimelt on lahtiseid patareisid ilma kaitseta hoitud taskus koos võtmete, sentide või muu taolisega. Kontakt negatiivse ja positiivse pooluse vahel loob keemilise reaktsiooni, mille tagajärjel tekibki leke. Näide sellest, kuidas ohutusreeglite eiramine lõppeda võib.

Plahvatavad akuelemendid ei ole ainult e-sigarettide probleemiks. Paljudel Lithium-Ion elemente kasutavatel seadmetel on samad probleemid. Näitena võib tuua nutitelefonid, tahvelarvutid, rüperaalid, ’’hoverboard’’, jne. Kõige suurejoonelisem juhtum selles vallas juhtus ilmselt 2016. augustis Prantsusmaal. Nimelt läks Tesla elektriauto reklaamreisi ajal põlema, sama asi juhtus ka paar kuud tagasi Norras. Viimane akuelementide skandaal on seotud Samsungiga. Täpsemalt Samsung Galaxy Note 7, mis lasti tehasest välja vigaste akudega, teatati nii plahvatustest kui süttimistest.

Kuidas vältida akuelementide süttimist?

Esimene niiöelda rusikareegel on akuelementide hoiustamisega seotud. Kui akuelemente lahtiselt taskus /kotis kaasas, siis pane alati spetsiaalselt akuelementide jaoks mõeldud kaitseümbris peale, et poolused oleks kaitstud. Samuti tuleks seadmeid pidevalt kontrollida, et nad korralikult töötaks. Silma tuleks peal hoida ka küttekeha takistusel, vigane küttekeha, mis kaotab takistust, võib samuti olla üsna ohtlik.

Akuelementide tehniline pool

Akuelementidel on mitmeid näitajaid, mida võiks teada.

- Keemiline koostis (MR,Li-Mn, jne)
- Mõõdud, mis on kodeeritud 5 numbriga (esimesed 2 numbrit tähistavad läbimõõtu, järgmised numbrid tähistavad kõrgust ning viimane number tähistab kuju, näiteks 0 on silinder, 1 on kandiline jne)
- Nominaalne pinge (V)
- Laengu maht (mAh)
- Pidev väljundpinge (mA)
- Maksimaalne väljundvool (mAh)

Millised akuelemendid käivad e-sigarettide akudesse?

Kindel reegel, mida peaks e-sigarettide puhul jälgima on see, et ei tohiks kunagi minna üle maksimaalse väljundvoolu (mAh).
Mehaanilisele akule, millel puuduvad igasugused kaitsed, ekraanid, seaded jne on kõige parem IMR tüüpi või hübriid (NCR-ICR) kõrge MDCga. Samuti võiks eelistada sisseehitatud kaitsmega akuelemente.
Elektroonilisel akul võrreldes mehaanilisega on sisse ehitatud mitmed lisad, mida saad ekraanilt reguleerida, samuti on olemas kaitsmed, mis kaitsevad mitmete rikete eest. Sellisel juhul ei ole kaitsmetega akuelemendid vajalikud, kasutada võid näiteks IMR või hübriid elemente koos kõrge MDCga (vähemalt 6A).

Mida tasuks akuelemendi ostmisel tähele panna?

Esiteks ei tasu neid tundmatute brändide käest osta. Eelistada tuleks siiski tuntud brände nagu LG, Samsung, Sony, Panasonic, Sanyo jne. Samuti võib juhtuda, et teised brändid müüvad neid akuelemente teise nime all. Potentsiaalseks probleemiks on antud juhul see, et tegemist võib olla tootja praakkaubaga, mis odavalt on kätte saadud. Samuti ostavad osad brändid kokku „parim enne“ kuupäeva ületanud või sellele lähedal akuelemente, mida seejärel ümber pakendades edasi müüvad. Kindlasti tasuks akuelemendi puhul kulutada pisut rohkem, et saada kvaliteetne kaup.

Kust osta akuelemente?

Akuelemente ostes tasuks kindlasti olla väga tähelepanelik ning vaadata kriitilise pilguga üle firma, kust seda plaanis teha on. Vanu akuelemente on äärmiselt kerge ümber pakendada. Vältida võiks näiteks Ebay ostukeskkonda ning teiste inimeste käest ostmist.

Millal oleks vaja akuelement välja vahetada?

Kõik head asjad peavad kord lõppema ning nii on ka akuelementidega. „Parim enne“ kuupäev on tihti üsna hea aeg, millest lähtuda. Peale seda kuupäeva hakkab aku vaikselt oma efektiivsust kaotama. Li-ion akuelemendid säilivad õigetes tingimustes originaalpakendis 10 aastat või isegi veidi rohkem. akuelement on juba kasutuses, siis sõltub selle eluiga laadimise tsüklitest. Laadimise stiil on samuti oluline, kui kasutad kiirlaadijat, siis pead arvestama ka akuelemendi lühema elueaga. Aeglane laadimine mõjub akuelemendile paremini ning pikendab selle eluiga.

Samuti võiks akuelemendi kasutamisest loobuda, kui esineb järgnevaid situatsioone:

- Kui aku on saanud vigastada
- Kui aku on kukkunud maha (isegi kui nähtavaid vigastusi pole)
- Kui akuelement näeb deformeerunud välja
- Kui visuaalsel uurimisel leiad roosteplekke
- Kui märkad raskuseid laadimisel või mahalaadimisel

Mis on Li-ion akuelementide põhilised riskid?

Li-ion tüüp akuelementide põhiline probleem on selle ebastabiilsus ning põhiliselt on kaks põhjust, miks seda tüüpi akuelemendid võivad süttida.

- Lühis, mis põhjustab akuelemendi ülekuumenemist ning viib omakorda niiöelda ’’sädemete joani’’ ehk aku hakkab tootma gaase, mis süttivad ning hakkavad akuelemendist piltlikult öeldes välja pressima. Samuti võib aku lõhkeda, kui rõhk liiga kõrgeks muutub. See tuleneb üldjuhul ohutusnõuete mitte jälgimisest.
- Liiga tihe kasutus või ülekoormus võivad Li-ion osakesed koonduda akuelemendi ühte otsa, mis aegamööda lõpuks lühise võivad tekitada.

Erinevat tüüpi Li-ion akuelemendid

ICR akuelemendid koos koobaltiga on veiperite seas ühed populaarsemad. Nende nominaalne vool on 3.7V ning efektiivne voolu tugevus laadimisel on 4.2 – 3.2V. MDC on võrdlemisi kõrge, tavaliselt vahemikus 0.5-2C. Eluiga on samuti üsna kõrge, kõrgema kvaliteediga akuelementidel kuni 500 laadimise tsüklit. Seda tüüpi akuelementi võib kahjustada näiteks ülelaadimine. Lõhkemise risk on samuti suurem selle struktuuri ning koobalti tõttu. Mõned ICR akuelemendid on varustatud elektrooniliste kaitsmetega, mis lõpetavad aku töö, kui see ohtlikuks peaks muutuma.
IMR akuelemendid koos mangaanoksiidiga suudavad toime tulla kõrgema MDCga (5-15C). Miinuseks on madalam võimsuse ning kaalu suhe (kuni 40%), seetõttu pakuvad na eed ka veiperitele vähem huvi. IMR akuelemedi tehnoloogia muudab nad ICR aku elementidest veidi turvalisemaks ning nad ei kipu väga tihti lõhkema.
INR akuelemendid on hübriidid koos koobalti ning mangaaniga. Need võivad ICR-ga sarnaselt lõhkeda.
IFR Li-ion akuelementidel on MDC umbes 2C, nominaalpinge on 3.2V ja varieerub 3.6V laetud olekus ning 2.8V tühjana. Need on palju stabiilsemad kui IMR tüüpi elemendid ning ka eluiga on pikem, kuni 1000 laadimise tsüklit. Seda tüüpi akud ei plahvata, vaid ainult kuumenevad veidi.

Nicorexist leiad kindla kvaliteediga akuelemendid ning akuelemendi ümbrised. Sinu turvalisus on meile prioriteediks!

×