0
Klienditeenindus ×

E-vedelike, SNUS-i, e-sigarettide ja nende tarvikute müük e-poes Tubakaseaduse kohaselt keelatud.

FDA uuring: miks akuelemendid plahvatavad?

Uuringu tulemused enamikke meist ilmselt ei üllata, kuid tuletavad pigem meelde, et akuelementidega tuleb olla hoolikas. Vaatame siiski üle, millisele järeldusele jõudis FDA akuelementide plahvatustega seoses.

Kui meediasse või sotsiaalmeediasse jõuavad uudised plahvatavatest e-sigarettidest, siis kahjustab see märgatavalt e-sigarettide mainet. Kuigi enamus e-sigareti kasutajaid teavad, et taoliste plahvatuste põhjus on üldjuhul kasutaja enda viga, on seda siiski raske selgitada inimestele, kes niigi juba usuvad, et e-sigaretid on riskantne ettevõtmine.

Uuring FDA poolt pakub mõningat ülevaadet sellest, mis on akuelementide plahvatuste põhjustajaks ning kui palju akuelementide plahvatusi on USA’s ette tulnud. Uuringu viisid läbi ’’FDA Center for Tobacco Products’’ töötajad ning see avaldati ’’Injury Epidemiology’’ ajakirjas.

FDA töötajad analüüsisid 2016. aasta andmeid ’’National Electronic Injury Surveillance System’i’’ (NEISS) poolt. NEISS kogub vigastuste andmeid teatud haiglatest üle kogu riigi ning seejärel kalkuleerib eeldatava õnnetuste arvu kogu USA’s.

2016. aastal viidi NEISS-i andmetel e-sigaretiga seotud õnnetuste tagajärjel haiglatesse 26 inimest. Seega on NEISS’i poolt arvutatud eeldatav kogu õnnetuste arv 1007. Autorite sõnul juhtub õnnetusi ilmselt rohkem, kuid enamik neist ei nõua siiski haigla külastust. Enamik e-sigarettide poolt põhjustatud õnnetusi ei ole tõsised ning neid saab iseseisvalt ravida.

Uuringu tulemuste põhjal on 77.3% õnnetustest põletused jalgadel, puusadel, kubemes või alakõhus. Nendest õnnetustest vähemalt 20 on seotud akuelementide lahtiselt taskus hoidmisega. Akuelementidega tuleb olla äärmiselt ettevaatlik ning neid taskus hoides tuleb kindlasti kasutada silikoonist ümbrist või muud kaitsvat ümbrist.

19.7% õnnetustest olid seotud käsivarte või käelabadega ning 3.1% teiste kehaosadega nagu pea, kael, ülakeha või jalalabad. Samas tuleb ka ära märkida, et ainult üks patsient, kes NEISS’i poolt jälgitud haiglasse jõudis seoses e-sigareti õnnetusega, oli naine. See on ilmselt seetõttu, et naised on veidi ettevaatlikumad ning ei kanna akuelemente lahtiselt taskutes või käekottides. Samuti oli vanemate inimeste hulgas (55 eluaastat või vanem) ainult üks õnnetus. Enamik õnnetusi juhtus noorte inimestega, kes ei pruugi nii hoolsad olla.

Sellest võib järeldada, et jätkuvalt on enamike plahvatuste põhjustajaks just inimesed ise, kes ei pööra ohutusnõuetele piisavalt palju tähelepanu. Lõviosa õnnetustest võiks akuelementide turvanõudeid järgides olemata olla. Seega tuleb olla äärmiselt hoolas ning jälgida, kas akuelementide ümbrised on ilma täketeta ning hoida neid metallist esemetest eemal. Samuti tuleb mehaanilisi e-sigarette kasutades teadlik olla ohm’i seadusest.

×