0 Klientu atbalsts
Klientu atbalsts ×

Live Chat P–Piekt. 09:00–17:00, pārējos laikos uz iesniegtajiem jautājumiem tiek atbildēts uz e-pastu!


Lūdzu, ievadiet datus. Ja nepieciešams, nosūtīsim Jums sarunas vēsturi

Filtreeri postitusi

Elektroniskās cigaretes tvaiki satur 6 reizes mazāk formaldehīda nekā tradicionālās cigaretes dūmi

Pēc lielās ažiotāžas medijos, kas aizsākās pēc Japānas Veselības ministrijas pasūtītā pētījuma rezultātu publicēšanas, Grieķijas kardiologs Dr. Konstantins Farsalins (Dr Konstantinos Farsalinos), kurš ilgus gadus ir pētījis tradicionālās smēķēšanas un e-cigaretes lietošanas rezultātā atstāto ietekmi uz veselību, internetā publicējis rakstu par pētījumiem attiecībā uz e-cigaretes iedarbību, un šī raksta kopsavilkumu publicējam arī savā blogā.

Rakstu viņš nolēma publicēt tādēļ, ka Japānā veiktie pētījuma rezultāti un to atklāšana medijos tika atspoguļoti ļoti maldinošā veidā un daudzi cilvēki vērsušies pie ārsta ar jautājumu, vai tiešām e-cigaretes lietošana atšķirībā no parastās tabaku saturošas cigaretes atstāj 10 reizes kaitīgāku ietekmi uz veselību.

Pēc ārsta vērtējuma medijos redzamie virsraksti pauda apgalvojumus par vairākiem kancerogēniem, bet rakstu saturiskajā daļā tika minēts tikai formaldehīds. Dr. Farsalins par situācijas ēnas pusēm savā rakstā skaidro: „Atklājot pilnīgu patiesību par vielu, kas atrodama būvmateriālos un balzamēšanas šķidrumos, ir vērts zināt, ka patiesībā šī viela ir sastopama jebkur apkārtējā vidē. Katrā mājā, katrā pilsētā, ciemā, lauku un pilsētas apvidū. Saceltais troksnis medijos ir radīts vienas kancerogēnās vielas dēļ, nevis vairāku dažādu kancerogēnu dēļ. Virsraksti ir vairāk nekā maldinoši, ņemot vērā, ka tajos parādās apgalvojumi, ka e-cigarete satur 10 reizes vairāk vēzi izraisošas vielas nekā parastā tabaku saturoša cigarete, lai gan tikai vienam izstrādājumam no desmit konstatētais formaldehīda saturs ir augstāks nekā parastajai cigaretei.”

Japānā veiktajā pētījumā tika analizētas13 Japānas e-cigarešu prečzīmju izstrādājumos sastopamo karbonilsavienojumu saturs. Pētījuma rezultāti tika publicēti arī žurnālos „International Journal of Environmental Research” un „Public Health”. Rezultāti apskatāmi nākamajā tabulā.

Kanādas zinātnieki 2008. gadā veica pētījumu, kurā izvērtēja legālās tabaku saturošās cigaretes dūmos esošā formaldehīda līmeni. Kā redzams nākamajā tabulā, vielas līmenis vidēji bija 200 mikrogrami (μg) uz cigareti, kas ir 6 reizes lielāks nekā lielākā vērtība (34μg), kuru e-cigaretes tvaikos atklāja japāņu pētnieki. Turklāt pētījums parādīja, ka formaldehīda līmenis ir būtiski pārsniegts nelegālo cigarešu dūmos (> 800 μg/ uz cigareti).

Salīdzinājumi norāda, ka pat viskaitīgākās Japānā ražotās e-cigaretes tvaiki salīdzinājumā ar tradicionālās cigaretes dūmiem satur 6 reizes mazāk formaldehīda.

Tomēr runāt tikai par maksimālajiem līmeņiem attiecībā uz vienu konkrētu produktu no zinātniskā viedokļa nebūtu pareizi. Būtu nepieciešams pētīt formaldehīda sastāva vidējos līmeņus e-cigaretes tvaikos. Japānas zinātnieku veiktā pētījuma rezultāti iepriekšējā tabulā uzskatāmi parāda, ka vidējais formaldehīda daudzums, ievelkot dūmu 10 reizes, bija 4.2 mikrogrami (μg). Tādējādi vidējais formaldehīda līmenis bija vairāk, kā 50 reizes zemāks salīdzinājumā ar tabakas dūmiem.

Pēc ārsta vērtējuma mums būtu jāsaprot, ka, koncentrēšanās uz diskusiju tikai par vienu no desmitiem citu kancerogēnu, kas atrodamas tabakas dūmos, ir maldinoši. Pat, ja e-cigaretes tvaiki saturētu tikpat daudz vai pat vairāk formaldehīda, tie nesatur citas galvenokārt indīgas un vēzi izraisošas vielas, kas ir tradicionālās cigaretes dūmos. Katrs risks, lietojot e-cigareti, ir nesalīdzināmi zemāks par tabaku saturošas cigaretes smēķēšanu.

Avots: 27.12.2014. "Electronic cigarette aerosol contains 6 times LESS formaldehyde than tobacco cigarette smoke" http://www.ecigarette-research.com/web/index.php/2013-04-07-09-50-07/2014/188-frm-jp

×