0
Klienditeenindus ×
E-vedelike, SNUS-i, e-sigarettide ja nende tarvikute müük e-poes Tubakaseaduse kohaselt keelatud.

E-sigaret nagu armastus

E-sigareti abil on võimalik kahjulikust suitsetamisharjumisest vabaneda ja seejuures ka oluliselt raha säästa, kuid vaja läheb ka pisut tahtejõudu.

Tunnustatud psühholoog Voldemar Kolga ütleb, et e-sigaretti tuleb vaadelda asjana, millel on asendusfunktsioon ehk see võib asendada sigaretti ja suitsetamist. „Tsivilisatsioon loobki pidevalt asendusasju, alates elektrikaminatest ja lõpetades seksmänguasjadega. Armastustki võib käsitleda seksi asendusena nagu e-sigaretti. Mul ei saa olla midagi selle vastu kui inimene tõmbab e-sigaretti ja vaatab elektrikamina tuld,“ arvab Kolga.

Sõltuvuste tekkimine on tema sõnul osa inimeste elust ja pigem tuleks inimesi koolitada, et sõltuvused oleksid mõnusad ega võtaks võimu inimese üle. „Sõltuvused kinnistavad inimest maailma. Kui ei sõltuks millestki, siis lendaks kohe minema. Hästi kõrgele!“ ütleb Kolga.

eCig Group OÜ juhatuse liige ja Nicorexi kaubamärgi looja Sven Kotke kinnitab, et nikotiinivaba e-sigareti kasutamine ei tekita sõltuvust. „Nikotiiniga e-sigaretid on aga minu veendumuse kohaselt märkimisväärselt ohutumad kui tavasuitsud,“ ütleb Kotke, kes on Eesti üks staažikamaid tegijaid e-sigarettide valdkonnas.

Elukvaliteet paraneb

On tõsi, et praegu pole veel kindlalt teada e-sigareti tõmbamise ehk veipimise pikaajalised mõjud, sest e-sigaret on olnud turul liiga lühikest aega ning põhjapanevaid teadusuuringuid pole jõutud teha. Samas on tubakasuitsus umbes 4000 kemikaali, e-sigaretis kasutatavas e-vedelikus aga vaid mõnikümmend tubakasuitsust teadaolevat ainet, mille kontsentratsioonid on omakorda kuni 450 korda väiksemad. Tõrva ja vingugaasi veipimisel ei teki, samuti ei teki teistele inimestele kaudse suitsetamise ohtu. Nikotiin on küll sõltuvusttekitav ja tervistkahjustav, kuid mitte otseselt vähkitekitava toimega, nagu ka Eesti arstid on ajakirjanduses nentinud.

Eesti Ekspressi korraldatud viienädalane osaluseksperiment näitas, et suitsetamise asendamine veipimisega parandas ajakirjaniku tervist. Pulmonoloog dr Elga Mesimaa sõnul toimus väikeste bronhioolide laienemine, kadus kerge hingamispuudulikkus ja paranes hapnikuvarustus organismis, mis kokkuvõttes parandab ka elukvaliteeti. „Kui hapnikutase on kogu aeg madal, kahjustab see kõige enam aju ja südant,“ märkis Mesimaa.

Elukvaliteeti parandab teisest otsast ka see, et veipija ei ohusta kaasinimesi tubakasuitsuga ega reosta elukeskkonda konide ja tuhaga.

Qvalitase kliiniku peaarsti dr Toomas Põllu sõnul võib e-sigaret olla vaheetapiks suitsetamisest täielikul loobumisel. „Kui püütakse võrdsustada, et sigaret ja e-sigaret on täpselt sama, siis meditsiiniliselt see tegelikult nii ei ole. E-sigaret on organismile vähem kahjulik. Me ei ütle, et ta on parem, vaid vähem kahjulik,” ütles Põld.

Tervisekahjud väheneksid

E-sigaretid ei ole ilmselt tervisele päris ohutud, ent ei saa eeldada, et neil oleks tervisele tubakasuitsuga isegi ligilähedanegi mõju. Kui tubakasuitsu hinnatakse väga ohtlikuks ja isegi surmavaks, siis e-sigarettide ohtu hinnatakse enamasti minimaalseks.

Hiljuti avaldatud (Karger, European Addiction Research Vol. 20, No. 5, 2014) rahvusvahelise ekspertide kolleegiumi hinnangul on sigaretid kaugelt ohtlikumad kui e-sigaretid. Kolleegium andis sigarettide kombineeritud ohuhinnanguks 100 punkti, sellele järgnesid sigarillod 64 punktiga. E-sigarettide ohufaktoriks on kõigest 4 punkti.

Euroopa Onkoloogiainstituudi direktor Umberto Veronesi, kes on maailmas tuntud panuse tõttu rinnavähi vastasesse võitlusesse, ütles mullu ajakirjandusele, et kui kõik suitsetajad läheksid üle veipimisele, võiks see säästa kogu maailmas 500 miljonit elu. Endine Itaalia tervishoiuminister kritiseeris valitsust, et see ei näe e-sigarettides piisavalt võimalust rahva tervise parandamiseks suitsetamisest tingitud tervisekahjude vähendamise kaudu.

Vaja on vaid pisut tahet

Suitsetamisest loobumiseks peab olema tahet, ka e-sigareti abil, kuid e-sigaret teeb selle oluliselt lihtsamaks. Statistika näitab, et paljud inimesed tõmbavad kõigepealt kõrgema nikotiinisisaldusega e-vedelikku, lähevad järk-järgult lahjemata vedelike peale üle ja pahvivad lõpuks nikotiinivaba vedelikku.

„Näeme igapäevaselt enda esinduskauplustes kümneid aastaid suitsetanud inimesi, kes lähevad päevapealt üle e-sigaretile. Inimesed räägivad, kuidas ununenud lõhnameeled tagasi tulevad, köhahood kaovad ja võhm taastub – trepid pole enam raskuseks,“ ütleb e-sigarettide spetsialist, Nicorexi kaubamärgi esindaja Sven Kotke. Tema sõnul pole kahtlust, et e-sigaret on efektiivne vahend suitsetamisest loobumiseks.

Seda kinnitavad veipijate foorumid, kus veipijad uhkelt teistele kirjutavad, kui palju sigarette on nad pärast e-sigaretile üleminekut tõmbamata jätnud, kui mitu sada või tuhat eurot juba kokku hoidnud.

„Tänaseks olen tegemata jätnud 100 000 mahvi,“ teatab üks. „Lõpetasin e-sigareti abil kogu elu kestnud võitluse tubakaga,“ kirjutab teine. „Magan paremini ega köhi enam,“ ütleb kolmas. Seevastu pole ühtki lugu inimestelt, kes väidaksid, et panid nikotiini-närimiskummi suhu või nikotiiniplaastri keha peale ega taha enam suitsu nähagi. E-sigareti abil suitsetamisest loobujate eduprotsent on plaastritest kõrgem, sest abiks on suitsetamisele sarnane asendustegevus, milles psühholoog Voldemar Kolga sõnul pole vaja midagi halba näha.

Monzino Kardioloogiainstituudi mullune uuring näitas, et neist, kes üritasid e-sigarettidega suitsetamisest loobuda, suutsid seda teha 60%, neist, kes seda e-suitsuta proovisid, olid edukad vaid 32%. Ning need, kes ka päris maha jätta ei suutnud, vähendasid e-sigareti abil oma suitsetamist oluliselt.

Voldemar Kolga ütleb, et asendustegevused on Freudist tulenevalt inimese arengumootorid ja neist ei tuleks tingimata midagi halba otsida. „Näiteks, töökaotus sunnib inimest otsima asendusi. Töötus ongi mingis mõttes õnnistus. Saan välja mõelda muid tegevusi, mida pole varem teinud. Pidin töötama, ei olnud aega mõelda. E-sigaret on ka suitsetamise lubatud asendus. Kui e-sigaret pannakse keelu alla, siis tuleb inimkonna arengu nimel välja mõelda uusi asju, uusi tegevusi, mis asendavad „vana head“ e-sigaretti. Nali, aga tõsi taga!“

e-sigaret_vs_tavaline_sigaret

×