0
Klienditeenindus ×
E-vedelike, SNUS-i, e-sigarettide ja nende tarvikute müük e-poes Tubakaseaduse kohaselt keelatud.

Dr. Farsalinos lükkab ümber uuringu metallide kohta e-sigarettides

Hiljuti ringles meedias uuring, mille kohaselt sisaldavad e-vedelikud tervisele kahjulikul hulgal raskemetalle, mis satuvad sinna küttekehadest. Uurijad testisid 56 e-sigareti kasutaja vedelikke aurustaja paakides, e-sigaretist tulevat auru ning e-vedeliku pudeleid. Nende uurimistulemuste kohaselt näitasid testid ebaturvalisi arseeni, kroomi, mangaani, nikli ning plii tasemeid.

Uurijad võtsid antud uuringu kokku sellega, et ilmselt lekivad ohtlikud metallid e-vedelikesse küttekehadest, viidates sellele, et metallide sisaldus oli suurim nendel, kes tihemini küttekehasid vahetasid.

Kuid kas antud uuringu tulemused on ikka kvaliteetsed ning õigesti tõlgendatud ning mida arvab sellest uuringust dr. Farsalinos? Peale antud uuringu avaldamist uurisid paljud dr. Farsalinos’e käest, kas antud uuring peab tõesti paika.

Dr. Farsalinos kommenteeris antud uuringut järgnevalt: ’’märkimisväärne kogus’’ metalle, mida autorite sõnul küttekehadest eritub mõõdeti µg/kg vahekorras. Tegelikkuses on need tasemed aga väga madalad. Selleks, et kroomi ning plii taset FDA päevases limiidis ületada, peaksid Sa üle 100ml e-vedelikku päevas tõmbama.

Samuti märkis dr. Farsalinos, et kahjuks on järjekordselt tegu uurimistulemuste vale tõlgendusega, mis on kontekstist välja võetud. Autorid on jälle segi ajanud metallide sissehingamise päevase limiidi iga hingetõmbega, ning kasutanud seda e-sigarettide uurimisel. See tähendab seda, et kui inimene hingab päevas keskmiselt 17 000 hingetõmmet, siis sellest umbes 400-600 on e-sigareti tõmbed. Seega kui Sa iga hingetõmbe asemel e-sigaretti ei tõmba, ei ole Sul metallide sissehingamise pärast vaja küll muretseda.

Dr. Farsalinos’e sõnul leiab just e-sigarettide uuringute tulemustest suurel hulgal väga kummalisi tulemusi. Samuti leiab dr. Farsalinos, et uurijad peaksid olema väga ettevaatlikud ning otsima võimalikke vigu oma uuringutest, mitte avaldama vigastena, mis külvavad rahva seas paanikat.

Seega tasub iga uuringut lugeda kriitilise pilguga, et ennast mitte vääralt informeerida. Kahjuks on tendents vastupidine ning üsna tihti ilmub kas siis tahtlikult või tahtmatult vigaseid uuringuid, mis e-sigarettide mainet kahjustavad. See omakorda heidutab suitsetajaid, kes ei julge nende tõttu sigarettidest loobuda.

×